appi-jalahaavandid 07.12.04 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

tere!mul tekkisid jalgadele haavandid ja peale mitmeid uuringuid tuvastati,et tegu olevat immurani(reuma rohi)kõrvalmõjuga,veresoonteuuring oli korras.immurani ravi lõpetati aga need haavandid ei taha paraneda-varsti pool aastat.ravitud on braunovidon-,granugel-,normgel-ja ka intrasite salviga.paranemist pole!olen töötu ja ka parima tahtmise juures ei ole vüimalik tööle minna-õhtuks parem jalg(kus k.suuremad haavandid)paistes ja valutab väljakannatamatult.elan maapiirkonnas ja seon haavandeid iga päev ise.perearst kehitab õlgu,kohalik kirurg rahustab,reuma arstile saan dets.keskel.andke nõu mida teha,kuidas vastu pidada,mis laavendaks piinu? 2aastat tagasi oli mul trexanist(ka reuma rohi)põhjustatud raskekujuline tetraparees,millest tänu dr.kullamaale(teie haigla neuroloog)paranesin.eks minu lugu nüüd nutulauluna tundub aga olen alles 44a naine ja tahaks ikka normaalselt elada!

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

See probleem ei kuulu küll otseselt kirurgia valdkonda, kuid püüan vastata, kuipalju sellest tean.
Kui haavand on tekkinud mingi aine tagajärjel, tuleb ravi lõpetada. Kui haavandis on infektsioon, tuleb infektsioon välja ravida (teha bakteriaalne külv ja vastavalt antibiootikumtundlikkusele neid sisse võtta). Kui on haavas nekroos, tuleb see eemaldada. Turses jalg ei parane. Turse korral voodireziim, jalg ülespoole, turse alanedes tekib ka paranemine.
Eelnevad nõuanded on esmatähtsad, see mida panna haavandi peale, on juba teisejärguline. Parim on minu arvates 10% soolvesi või ka hüpergeel - nende peale pole reeglina keegi allergiline, kuigi see võib olla esialgu valus.