Vett eritavad jalahaavandid 11.12.05 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere.
Tunnen muret meheõe(70 a) tervise pärast, kes vaevleb juba 2 aastat või rohkem
jalgade paistetuse ja nendele tekkinud haavade käes, mis jooksevad vett. Enam ei saa liikuda, et ennast ise aidata, aheldatud voodile istuma ja sõltub teistest. Hooldekodusse surema ei taha minna, ütleb et on oma kodus.Ravisse enam ei usu. Kasutab valuvaigisteid, ibuprofeen jne.Pikalt ka juba magamata, sest kõik kohad valudes. Elukoht K-Järvel. Perearst tuleb kui kutsub, kuid ei rohkemat. Abi ei ole saanud, mis ta sellest arstist kutsub kui ta ei oska aidata.Kas üldse on võimalus sellele veel abi saada või kusagil ravida, olukorda kergendada. Millest see üldse tingitud? Ise ta pessimist, suguvõsas esinenud varemgi, kuid elati maal ja abi polnud saada. Oleme aitajad, seega meil mure suur, valus teist hädas näha, mida teha?
Ette tänades, Ivi

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Tegemist on kombineeritud patoloogiaga, millest juhtivaks on südame puudulikkus, sellest ka jalgade paistetus ja vedeliku eritus haavanditest. Märgadele haavanditele lisandub infektsioon, mis teeb valu. Kõige tähtsam on lahti saada jalgade paistetusest. Selleks peab haige lamama jalad kõrgemal ja saama südamepuudulikkuse ravi koos diureetikumidega (vee väljaajamise rohud). Alles seejärel kui on alanenud turse ja haavandid enam vedelikku välja ei aja, on mõtet tegeleda kohaliku s.o. haavandite raviga. Vahel on mingiks ajaks vajalik ka haiglaravi.