suurenenud rasvarikkad lümfisõlmed? 05.04.05 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Oootan 5 kuud last ja 3 nädalat tagasi avastasin reiepiirkonnas endal sellised munad (3 tükki 0,87 kuni 1,72 läbimõõduga) ning samast piirkonnas tundsin valu, mis oli pidev ja mõnikord olid tugevamad äkilisemad valud. Käisin kirurgi juures, kes ütles munasid katsudes, et tegemist on veenilaienditega. Venoruton gel, mille kirurg mulle määrimiseks määras, ei aidanud. Kuna valud olid pidevad ja perearsti juures abi ei saanud, siis käisin erakorralisel vastuvõtul, kus tehti mulle ultraheli. Ultraheli vastuses nähtus, et leitud olid reiepiirkonnas nahaaluskoes mitmed kajarikkama struktuuriga moodulid, mille suutus kuni 1,7*0,5 cm- tõenäoliselt suurenenud lümfisõlmed. Praegusel hetkel määrin Lotion 1000 geliga ja võtan hobukastani tablette 1 tbl kaks korda päevas ning kasutan bandaaži kõhul. Kas perearst peaks mind sellise ultraheli vastusega ka mõnele vastava eriala spetsialisti poole suunama? Kui jah, siis millise? Ei tahaks raseduse lõpuni pidevalt muretseda ja seetõttu sooviksin välistada lümfoomi olemasolu. Kas lümfist saab võtta proovi? Kas ka raseduse ajal?

Ette tänades,

Annika

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Lokaalanesteesias saab lümfisõlme prooviks võtta ka raseduse ajal, kui selleks on vajadus. Kuni 1 cm suurused l/s on olemas igal inimesel ja selles pole mingit patoloogiat. Kui l/s-d suurenevad, siis võib see olla mingi põletiku tagajärjel kuid võib olla ka mingi süsteemhaigus. Lümfoom haigusena kuulub hematoloogia valdkonda ja seetõttu ei oska ma Teile muud tarka soovitada, kui küsida nõu hematoloogi käest.