Kõhumure 04.02.04 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Mind vaevavad aeg-ajalt valud pärasooles. Arst ütles, et on natuke hemoroidid aga mitte väga hullud ja ei määranud mingit ravi. Kuna ma nüüd paaniliselt tegelen kõhukinnisuse vältimisega, olen vist lausa liiale läinud ja kõht on kas lahti või kinni. Aga küsida tahaksin: mida teha, kui kõht on äkitselt kinni? Kuidas teie suhtute arsti soovitusse juua ära teeklaasitäis toiduõli? See tundub kuidagi tervisevaenulik, pole julgenud proovida, mõeldes hirmuga maole ja kaloritele. Olen 45-aastane naine. Aitäh vastuse eest!

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kõige parem on äkitseid kõhukinnisusi üldse vältida. Soovitused selleks on üsnagi triviaalsed, aga üldjuhul aitavad. Need on : rohke liikumine, tarvitada rohkelt jääkiderikast toitu. Üldlevinud arvamus, et supp teeb kõhu korda on vale - jääke selles on väga vähe. Jääkiderikka toidu all tuleb mõelda igasugust värsket juur ja puuvilja, kroovimata leiba. Kui sellest ei aita, peaks regulaarselt tarvitama mingeid lahtisteid. Alustada tuleks nõrgematest, näiteks senna tee, kui ei aita, suurendada kogust või kasutada midagi tugevamat. Mis puutub klaasitäie toiduõli joomisse, siis selle suhtes olen ka mina skeptiline. See ajaks vist iga inimese oksele. Selle asemel võiksin soovitada vaseliinõli - see ei imendu seedetraktist ja piisab 30-50 milliliitrist.