5 a.se lapse 20 kraadine randmeluu murd 11.03.14 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere! 5 a.-ne poisslaps murdis kelgutamisel randme 1 luu nii, et murd on väljapoole 20 kraadise kalde all. Käsi on ka "laineline", ehk siis on silmaga kohe näha, et käsi pole korras. Elame Soomes, siin pandi lapse randmele sirge gips (käe ülemisele, välimisele poole, murd on käe seespool), käis sellega 4 nädalat ja kui gips ära võeti, siis oli käsi silmaga vaadates samas seisus. Röntgenpilt näitas, et luu on ikka väljapoole 20 kraadise murdega, mis küll hakkab kinni kasvama, kuid öeldi, et käe sirgumine võtab aastaid aega. Lapse kasvades luu kasvab ja aja jooksul läheb käsi sirgeks, et laste puhul on lubatud kuni 30 kraadine luumurd.
Küsin siinkohal teie arvamust sellest. Ja kui käsi jääbki praeguse seisuga kõveraks, siis kas tulevikus jääb see käsi ikka 100% funktsioneerivaks ja mida, mis harjutusi selleks peaks tegema? Praegu lasin panna veel üheks nädalaks gipsi, sest laps rahmeldab palju ja võib käele uuesti viga teha (see koht on tal ikka valus). Kas peaks peale gipsi mahavõtmist panema randmele mingisuguse tugisideme?
Aitäh!

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Tegu ortopeedilise probleemiga, milles ei saa end eksperdiks pidada.
Niipalju kui mina tean ajab loodus väga paljud laste nn. kõverused ise õigeks. Kui palju on Teie lapsel telje kalle ja kas see on lubatavuse piirides, saab öelda vaid röntgenpildilt mõõtes. Soovitaksin röntgenpildiga pöörduda lasteortopeedi poole teisese arvamuse saamsieks.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Üldkirurgia

Kodar ja küünarluu otsete murd

Pildid.

Jaan Tepp

Vastas dr Jaan Tepp

Vajalik pöörduda ortopeedile, hea kui oleks käekirurgiale spetsialiseerunud. Selliseid on Põhja Eesti Regionaalhaiglas ja Tartu Ülikooli Kliinikumis

Loe edasi

Kodar ja küünarluu otsete murd

Saadan pildid peale röntgenit.

Jaan Tepp

Vastas dr Jaan Tepp

Pildi järgi võiks jääda ka nii. Soovitan ikkagi konsulteerida ortopeediga, kõige parem kui käekirurgiale spetsialiseerunud spetsialistile. Sellised on olemas PERH-is ja TÜK-s.

Loe edasi

Varbaluu murd !

Selline küsimus, et mul on väikse varba luumurd, ja tahaksin teada kas murruga võib saunas käia või mitte.

Jaan Tepp

Vastas dr Jaan Tepp

Varbaluu murruga võib saunas käia kui ei ole haava ja kui traumast on möödas 2-3 päeva.

Loe edasi

käsi ei lähe sirgeks ega kokku

Tervist

mure siis selline, et murdsin luu kahest kohast õlavarre ja randmeluu ja kasi oli kaelabast kuni olani kipsis kuu tagasi voeti uks osa kipsist ara nii et jai olavarrele kips ja nuud ...

Jaan Tepp

Vastas dr Jaan Tepp

Teid aitab ainult ravikehakultuur. Peate küsima ka oma ortopeedi käest, kes käe kipsi pani, millises ulatuses harjutused on lubatud.

Loe edasi

Lülisamba 12-nda lüli murd

Kui 82 aastasel eakal naisel on lülisamba lüli murd,kas siis inimene on ise suuteline kõndima,istuma bussis 4 tund ja sõitma laevaga ka 4 tundi?

Jaan Tepp

Vastas dr Jaan Tepp

Kõik oleneb sellest, kui kaua on murrust möödas ja kuidas luufragmendid teieneteise suhtes paiknevad. Kui pt. saab istuda, siis ei tohiks ka bussis ja laevas istumine midagi halba teha.

Loe edasi

Kodarluu murd

Mul kodarluu ülaotsa kinnine murd, aga kipsi ei saa panna, sest nahapinnal on vigastused, mis vajavad puhastamist ja sidumist. Kui palju tuleks kätt fikseerida? Kas piisab rätikust?

Jaan Tepp

Vastas dr Jaan Tepp

Luumurru paranemiseks on parim, kui luufragmendid on teieneteise suhtes täiest fikseeritud. Kui seda pole võimalik kipsiga lahendada tuleb leida teisi vahendeid - ortoos, eemaldatav lahas. jne. Kui ei ...

Loe edasi

Varbaluu murd

Tere. Millised on varbaluu murru tunnused??

Jaan Tepp

Vastas dr Jaan Tepp

Valu,mis suureneb katsumisel ja liigutamisl, turse, verevalum. Ainult nende tunnuste alusel siiski murdu diagnoosida ei saa, tuleb teha ka rö-ülesvõte.

Loe edasi

Rangluu murd

Tere
Mul on selline küsimus. Et mul oli rangluu murd ja seoti traumapunktis ilusti kinni. Aga nüüd on sidemed veninud ja ebamugavad. Ja kaenlaalune padi seoses sügamisega on nihkunud. Et küsimus ...

Jaan Tepp

Vastas dr Jaan Tepp

Soovitaksin pöörduda uueks sidumiseks samasse kohta, kus side tehti.

Loe edasi

Mure lapse jalaga

Tere!
Laps (4.a.)hüppas eelnenud neljapäeval batuudil ja jalg läks kuidagi valesti. Hüppeliigese juurest oli paistetus suur, tormasin siis Pärnu EMOS'sse, tehti pilt ja öeldi, et hetkel murdu ei ...

Jaan Tepp

Vastas dr Jaan Tepp

Kui pildiil murdu ei näe, siis ilmselt pole ka dislokatsiooni ehk nihet ja kui sellises situatsioonis ka see nn "nägemata" murd jääb diagnoosimata pole hullu - kokku kasvab ta nagunii. Sama on sidemetega ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: