Vaagnavarikoos 20.09.23 / Veresoontekirurgia

Külastaja küsib:

Tere!

Minu probleem algas umbes 1,5aastat pärast 2 lapse sünnitamist. Mainin, et ca aasta pärast sünnitust paigaldati ka hormonaalspiraal. Tekkisid nn hood, mis kestavad ca 4-7 päeva. Hakkasin tundma kerget survet ja peamiselt soolestikule. Kõht tundus üldiselt paistes, aga mitte otseselt terava valuga. Tekkis ka kõhukinnisust ja tundsin, et gaasid ei käi läbi. Kõhus tunne nagu miski suruks mehhaaniliselt sooltele. Need hood on käinud nüüd tugevamalt aasta jagu. Lasin eemaldada ka spiraali ning kasutasin pille, kuid suurt vahet ei märganud (vb spiraaliga on asi veidi intensiivsem). Viimasel sellel surumise hool tundsin väga tugevat survet soolestikule , aga kõhukinnisust enam ei esinenud (lihtsalt palju gaase, mis korralikul läbi ei käi). Tekkisid ka väga valulikud hemorroidid. Survetunne püsis ka siis kui olin korduvalt soolt tühjendanud. Istumine ja seismine täiesti võimatud. Proovisin ka jalutada, aga ei suutnud, sest surve ja ebamugavus tunne läks talumatuks. Ainsad asendid, milles kannatas olla olid jalad üles suunatud ning kõhuli olek. Kõht iseenesest pealt katsudes valus ei ole. Kui see suruv olek üle hakkab minema, siis mitmel korral olen füüsiliselt tundnud, et mingi asi liigub sooltelt ära ja sisuliselt minutitega on jälle normaalne tunne.

Olen käinud erinevate günekoloogide juures paistes oleku jutuga, nemad midagi täheldanud ei ole. Menstruaaltsükliga ka ei oska otsest seost neil hoogudel tuua. Jälgin toitumist ja üritan ka palju liikuda, aga see ei paranda olukorda, pigem püstises asendis liikumine teeb asja hullemaks. Perearstil olen käinud, aga otsest abi tookord ei saanud, nüüd lähen tagasi, sest elukvaliteet kannatab suuresti.

Kas nende sümptomite põhjal tasub üldse kaaluda vaagnavarikoosi, arvestades, et tegemist on hoogudega ja tunne ei ole pidev? Kuidas soovitate edasi käituda?

Ette tänades!

Arst vastas:

Veronika Palmiste-Kallion

dr Veronika Palmiste-Kallion

Kardiovaskulaarkirurg

Tere!

Ma ei julge Teile kindlasti lubada, et kaebused on vaagnavarikoosist. Isegi kui Teil on olemas väikevaagnas veenilaiendid, ei tähenda see kindlasti automaatselt, et kaebused on nendega seotud. Praeguse kirjelduse järgi häirib mind peamiselt kaebuste perioodiline iseloom - veenilaiendid on ju olemas ka sellel perioodil, kui tunnete ennast paremini, miks siis ei valuta?
Kuidas edasi? Mõte minna tagasi perearsti juurde, on kindlasti õige, tema ongi Teie kaaslane sellel krooniline valusündroomi põhjuse/leevenduse otsimise teel. Mõnikord on patsiendil raske mõista, et keerulisematel juhtudel peab perearst kaasama järjest erinevaid spetsialiste, kes kõik oma haigusi välistama hakkavad. Patsiendil jääb mulje, et teda väntsutatakse asjata. Lihtsalt kroonilise valu puhul on mõnikord keeruline konkreetselt süüdlast kohe leida.

Veronika Palmiste
veresoontekirurg