2 kuuse kakas verekiud/veri 13.05.23 / Vaktsineerimine

Külastaja küsib:

Tere!
Minu praeguseks 2+ kuusel beebil tekkisid kakasse kuu aega tagasi verekiud.
Sellele eelnevalt taustast: beebi sündis keisri lõike teel, esimese kuu aja jooksul olid kaka kogused väga väiksed (ja kaka tuli üldiselt läbi punnitamise) juurde võttis 2kg, 1k 1n ilmnesid esimesed verekiud pärast seda kui tema oli saanud 2 päeva colinoxi ja mina olin söönud sama kaua korilase seedimist toetavaid piimhappebakterite kapsleid.
Verekiud kakas kord on ja kord ei ole, mõni kord on isegi kaka vere tõttu tumedamaks värvunud.
Beebi on muidu terve ja kosub ilusti 2 kuu kontrollis oli +1kg
Perearstiga oleme murest rääkinud, tema väidab et kõik on korras ja sellist asja ikka juhtub...
Aga mina ei ole enam selles nii kindel. Beebil on ka 2,5 aastane õde, vahel kahtlustan et äkki õde pani midagi suhu aga siis kui beebil midagi seest kuskilt katki teeks siis ta vist nutaks pidevalt?
Mida teie sellest kirjeldusest arvate? Kas peaks EMOsse pöörduma kui perearst midagi ei tee? Või ongi selline asi normaalne? Ma ei ole nõus ka rota vaktsiini senikaua tegema.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Selles vanuses võib tekkida ka rinnapiima saavatel lastel proktokoliit ja selle põhjuseks on kõige sagedamini piimavalk, mis ema toidust on jõudnud rinnapiima. Teiseks põhjuseks võib olla muna. Soovitus on vältida ema menüüs nii piima kui piimatooteid ja ka muna ja lapsele ei tohiks siis anda ka tavalist piimasegu (võib anda allergiku piimasegu, mida saab apteegist retseptiga). Nahatestidega ei tarvitse põhjus selguda kui ei kaasne nahalööbeid ja seega ei ole allergoloogi juurde jõudmisega kiiret, sest laps kasvab ju hästi ja tunneb end ka hästi.
Dieedil peaks olema mitu nädalat, kohe verekiud ei kao. Sellise probleemiga EMOsse pöörduma ei pea. Proktokoliit võib kesta mitu kuud, harva püsib aastani. Kõik kasvavad sellest välja, kes varem, kes hiljem.

Heade soovidega,
Kjulge