Puuk raseduse ajal 19.09.18 / Vaktsineerimine

Külastaja küsib:

Tere,

Nädalavahetusel viibisime elukaaslasega Saaremaal metsas seenel ning koju jõudes avastasin tal kolm puuki, kellest üks oli jõudnud ennast naha sisse ka tõmmata. Küll jah ilmselt jõudis ta seal olla vähem, kui tund kuid siiski. Elukaaslane on 39 ndat nädalat rase ning me ei ole kahjuks ka vaktsineeritud. Hetkel on möödas 5 päeva ning hetkel mingeid sümptomeid veel ei ole. Olen lugenud jutte, kus viirus, just entsefaliit on nakkunud emalt lapsele nii looteeas kui ka hiljem rinnapiimaga ning põhjustades sellega pöördumatuid närvisüsteemi kahjustusi.

Minu küsimus olekski, et kuidas me peaksime hetkel edasi käituma? Kahjuks ka väljatõmmatud puuk läks põletamisele kuna hirmul olles ei mõelnud selle peale, et oleks pidanud putuka laborisse saatma. Kas me peaksime koheselt teavitama oma perearsti hetkel? Võtma mingi aja möödudes nüüd vereproovid ning kas oleks mõistlik lapse sündides teda rinnapiimast eemal hoida? Kui suur tõenäosus on hetkel, et entsefaliidi olemasolul lapse ema ka last nakatab kas üsasiseselt või hiljem?

Ette tänades,
V

Arst vastas:

Eda Tamm

dr Eda Tamm

Infektsioonhaiguste arst

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Tänavu augustkuu seisuga on Eestis diagnoositud kokku 46 puukentsefaliidi juhtu. Risk nakatuda on olemas, kuid ei ole suur. Juhul kui teie abikaasa on nakatunud, ilmnevad tal esmased haigusnähud 10-14 päeva jooksul peale puugihammustust (gripi-taolised sümptomid). On olemas väga väike teoreetiline võimalus veel enne lapse sündi läbi platsenta viiruse ülekandeks. Täpset riski keegi ei tea. Rinnapiimaga viiruse ülekandumise kohta andmed puuduvad.
Vajalik oleks nii ema kui lapse seisundi jälgimine. Hetkel ei ole vajadust testide tegemiseks.