Üleminekuea vaeguseid ei pea kannatama

Üleminekuea vaeguseid ei pea kannatama

Menopaus on naise elu loomulik osa nagu sünd, lapsepõlv, teismeiga, fertiilne iga ja vanadus. Aktiivne eluviis, tervislik toitumine ja suitsetamisest loobumine leevendavad menopausi vaevusi.    

Naise fertiilset iga iseloomustab regulaarne menstruatsioonitsükkel, kirjutab Postimees Tervis. Sellele perioodile järgneb perimenopaus, kus tsükli iseloom hakkab muutuma, kuna munasarjad ei tooda enam piisavas koguses naissuguhormoone. "Tekivad perioodid, kus algul menstruatsioonide vahemik muutub lühemaks, kuid hiljem võivad vahed olla isegi kuni 60 päeva ja enam," rääkis Ida-Tallinna keskhaigla günekoloog Kadi Ploom.

Loomulikuks menopausiks loetakse 12 kuud menstruatsioonide peetust. Menopausi algust mõjutavad nii geneetilised tegurid kui ka suitsetamine ja kehamassiindeks. Keskmine vanus menopausi saabudes on 51,4 aastat. Enne 40. eluaastat algavat menopausi loetakse patoloogiliseks ja nimetatakse varajaseks menopausiks.

Perimenopaus on üleminek fertiilsest east menopausi, millele on iseloomulikud kuumad hood ja ebaregulaarsed tsüklid, rääkis günekoloog. See kestab tavaliselt neli aastat enne menstruatsiooni täielikku lõppemist.

"80 protsendil naistest tekivad kuumad hood, kuid abi sellele otsib neist vaid 20–30 protsenti, sest seda peetakse loomulikuks nähtuseks, millega naine peab hakkama saama," rääkis arst. 80 protsendil naistest kestavad kuumad hood enam kui aasta ning ravita taanduvad need tavaliselt iseeneslikult 4–5 aastaga. Üheksal protsendil naistest kestavad kuumahood edasi ka pärast 70. eluaastat.

Madal naissuguhormoonide tase kiirendab luukadu (osteoporoosi) eelkõige menopausi esimese viie aasta jooksul. "50-aastastel naisel on 40-protsendiline risk saada osteoporootiline murd reieluukaelas, lülides või käeluudes," rääkis Ploom. Luukoe vähenemine on samuti tingitud vanusest, soost, eluviisist ja toidust.

Higistamishoogude vastu aitab madalam toatemperatuur, eriti magamistubades. Kihiti riietumise korral saab pealmistest rõivastest loobuda. Kuumade jookide piiramine on üks abinõudest, millest võib Ploomi hinnangul kasu olla.

"Apteekides on saadaval erinevaid looduslikke östrogeene sisaldavaid preparaate, need on alternatiivid hormoonravile menopausi ajal," rääkis günekoloog. Sojaoad, kikerherned, läätsed, linaseemned jms sisaldavad fütoöstrogeene. Kuigi enamik uuringuid ei ole leidnud nende positiivset toimet võrreldes platseeboga, on naised neist ikkagi abi saanud, tõdes Ploom. Kuna fütoöstrogeenid toimivad kudedes kui kehaomased östrogeenid, ei soovitata neid naistele, kellel on rinnavähk.

Loe Postimees Tervisest, millised on menopausi kõige sagedasemad sümptomid ja miks tuleks hornoonasendusravi tõsiselt kaaluda.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada