Rahvatervise arst Taavi Tillmann: perearst võiks kirjutada välja trenniretsepti

Rahvatervise arst Taavi Tillmann: perearst võiks kirjutada välja trenniretsepti Taavi Tillmann
Allikas: Erik Prozes/Scanpix

Londoni linnavalitsuse rahvatervise ja ennetuse osakonnas töötav Dr Taavi Tillmann rääkis Eesti Arstide Liidu aastakonverentsil sellest, mida süüa ja kuidas liikuda, et tagada hea elukvaliteet ka kõrges vanuses.    

Dr Tillmann leidis, et perearst võiks kirjutada välja trenniretsepti, kirjutab Pealinn. "See paberi üle andmine ja sellega kaasnev soodustus on Inglismaal olnud väga mõjuv," ütles ta. Arsti sõnul võiks kaasata ka Eesti tervishoiusüsteemi - mitte ei kirjuta rohtu välja, vaid ka tervislikku eluviisi.


Oma tervise kindlustamise märksõnadeks on tema sõnul nii piisav liikumine, kui tervislik toit. "Neil, kes liiguvad päevas keskmiselt 20 minutit, on juba 20 % madalam suremusrisk, 40 minutit liikumine viib riski veel madalamale," märkis Dr Tillmann viidates 2015. aastal USA-s ja Rootsis läbi viidud rohkem kui 600 tuhande osalejaga uuringule. Optimaalne liikumisaeg päevas on Tillmanni sõnul lausa 2-3 tundi, kuid seda on tavainimesel raske saavutada. 

Eesti keskmine jääb tema sõnul aga umbes poole tundi juurde. "Tippsportlasi on meil äärmiselt vähe ja ka täiesti liikumatuid," sõnas ta lisades, et ka väike samm selle poole, et liikuda rohkem, teeb tervisele väga suurt kasu. "Praegune riiklik soovitus on 20 minutit päevas, kuid riiklikud soovitajad siiski tunnistavad, et rohkem liikumisega suureneb ka kasulik mõju. On tore näha, et riiklikud soovitused on kooskõlas parima teadusega."

Vähene liikumine on Dr Tillmanni sõnul enneagsete surmade põhjustajana suitsetamise ja alkoholitarbimise järel kolmandal kohal. Liikumismiinimumi saavutamiseks soovitab doktor aga näiteks jala tööl käia või mõned korrad nädalas trennis käia. 

Loe pikemalt Pealinnast.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada