Endokrinoloog: miks on neljandik Eestist lastest ülekaalulised

Endokrinoloog: miks on neljandik Eestist lastest ülekaalulised Vallo Tillmann. Foto: Scanpix/Sille Annuk

Värsked uuringutulemused näitasid, et suur osa eesti lastest on ülekaalulised. Tihti juba väikelapse eas lisandunud liigsed kilod tulevad valdavalt ebatervislikust toitumisest kodus.     

Euroopa laste rasvumise seire uuringust selgus, et tänapäeva elu- ja töökorraldus on jätnud jälje laste tervisele, sõnas Tartu Ülikooli Kliinikumi laste endokrinoloog Vallo Tillmann Postimehe terviseportaalile. 

"Vaid umbes pooled lapsed söövad iga päev terve perega õhtusööki. Kui mitte koos, siis vähemalt ühel vanemal tuleks püüda leida aeg, et igal õhtul lapsega õhtusööki süüa," soovitas ta. See on arsti sõnul koht, kust saavad alguse tervislikud toitumusharjumused.

Toitumise osas on endokrinoloogi esimene soovitus siiski süüa hommikusööki. "Hommikusöögi söömine mõjutas väga oluliselt seda, kas laps oli ülekaaluline või mitte. Hommikusöögi söömine mõjutas uuringus ülekaalulisust isegi rohkem kui näiteks trennis käimine. Teine soovitus on, et kui juua, siis ainult paljast vett. Piim ja mahl võiks jääda juba toidukorra juurde, ning kui neid tarbida, siis piisab ühest klaasist korraga," lausus ta. 

Kui rasvumine algab juba imikueas, peab selle taga otsima mingit geneetilist põhjust või haigust. Kuid juba väikelapseeast on rasvumine ja ülekaalulisus tingitud juba peamiselt toitumisest. Kui laps käib lasteaias või koolis, siis oleks oluline, et teda vähemalt kord aastas mõõdetaks ja kaalutaks. "Selle otsuse, et kaalule on vaja tähelepanu pöörata, võiks teha perearst või kooliõde. Kutsun üles kõiki lapsevanemaid, et nad külastaks oma perearsti ka siis, kui mingeid terviseprobleeme ei ole," sõnas Tillmann.

Rasvumine tuleb elustiilist, mitte geenidest

Kõige sagedasem põhjus on alimentaarne ehk toitumuslik rasvumine. Vaid viis protsenti on tema sõnul lapsi, kelle rasvumus tuleb mingist haigusest.  Kahjuks on suur osa vanemaid, kes tulevad lapsega vastuvõtule, samuti rasvunud, tõdeb endokrinoloog. "Kui uurime geene, siis reeglina sealt põhjust ei leia. Seega tulevad meie rasvumised põhiliselt ebatervislikest eluviisidest," rääkis ta. 

Arst ütleb, et laste ülekaalulisust peaks esmalt märkama siiski perearst ning endokrinoloogi juurde jõuavad juba raskemad juhud, kus perearsti soovitatud meetmed ei ole millegipärast toiminud. Tillmann tõdeb, et kehakaalu kiiret tõusu on arstil üpris keeruline mõjutada, sest ei teata, miks tekib ülemäärane söögiisu. "Meie söögiisu keskus ja energia regulatsioon on evolutsiooniliselt väga oluline komponent ja see on dubleeritud väga mitmete kontrollsüsteemidega. See on üks põhjus, miks on ravimitega söögiisu väga raske kontrollida," rääkis ta.

Teist varianti pole, kui laps dieedi peale panna, sõnas ta. See ei tähenda arsti sõnul näljutamist, sest näiteks erineval moel valmistatud köögiviljad täidavad väga hästi kõhtu. Küsimus on selles, kuidas lapsed neid sööma panna. "Minu praktika on näidanud, et kui köögivili on alati laual kergesti kättesaadav, kooritud ja lõigatud vastavateks tükkideks, siis teda ka süüakse," sõnas Tillmann.

Loe pikemalt Postimehe terviseportaalist.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada