Kuidas hooldada õmmeldud haava?

Kuidas hooldada õmmeldud haava?

Põhja-Eesti Regionaalhaigla haavaravi kabineti õde Helena Tern õpetab, kuidas hooldada õmmeldud haava ning kuidas toimida niitide eemaldamise järgsel perioodil?

Hoidke haav seotuna või plaastriga kaetult puhta ja kuivana. Mõned (nt väiksemad, kuivad) haavad ei vaja haavasidet.

Haavale asetatud sideme või plaastri võib vahetada või ära võtta ühe kuni kolme ööpäeva möödudes. Edaspidi siduge haava vastavalt vajadusele (sõltuvalt haava seisundist ja haavahooldustoote kasutusjuhendist) või arsti/õe korraldusele. Vahetage side/plaaster kohe, kui veri või haavaeritis on sidemest läbi imbunud, kui side on määrdunud või haavalt lahti tulnud. Vajadusel võtke ühendust arstiga. Lokaalsete ja/või süsteemsete põletikutunnuste ilmnemisel konsulteerige arstiga.

Duši alla võib minna 24–72 tundi pärast haava õmblemist. Enne pesemist eemaldage haavaside/plaaster (v.a veekindel toode). Peske haava joogikõlbliku voolava leige vee all ja kuivatage õrnalt, mitte hõõrudes. Pärast pesemist asetage haavale uus side/plaaster või jätke haav katmata.

Haavaõmbluste eemaldamise aja määrab raviarst. Õmblused eemaldatakse tavaliselt 7–14 päeva möödudes, vajadusel hiljem. Õmbluste eemaldamisele järgneval päeval vältige haava märjaks tegemist, et tagada tekitatud avauste sulgumine.

Operatsioonihaav paraneb kahe nädalaga. Paranev haav on õrn veel nädalaid – vältige haava vastu hõõruvate kitsaste riiete kandmist või kaitske haavapiirkonda väliste vigastuste eest sideme või plaastriga. Vannis käimine, ujumine ja saun on lubatud siis, kui haav on paranenud. 

Artikkel ilmus ajakirjas Pereõde (detsember 2014). 

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada