Päikesega haiguste vastu

Päikesega haiguste vastu

Uuringud näitavad, et kokkupuutumisel päikesega nahas tekkiv D-vitamiin mängib elutähtsat osa organismi gripi, toidumürgituse ja isegi vähi eest kaitsvate valgete vererakkude aktiveerimisel.

Ilma selle päiksevitamiinita ei suuda rakud lihtsalt haigustevastaseks võitluseks koonduda. See avastus võib aidata kaasa vaktsiinide väljatöötamisele ning võidelda autoimmuunsete haiguste ja vähi vastu, kirjutab Daily Mail Online.

On hästi teada tõsiasi, et D-vitamiin on äärmiselt vajalik kaltsiumi imendumise ja tervete luude jaoks ning mõningad uuringud viitavad isegi selle vähivastasele toimele. Kuid teadlased ei teadnud seni, kui tähtsat osa mängib D-vitamiin immuunsüsteemi jaoks.

Rida laboris läbiviidud katseid näitasid, et D-vitamiin stimuleerib puhkeseisundis valgeid vererakke muutuma „tapjarakkudeks”, mis otsivad üles nakkused ja hävitavad need. Teised valged vererakud muutuvad „abilisteks”, kes aitavad immuunsüsteemil tekitada endale nakkusest „mälestuse", mis võimaldab organismil end järgmisel kokkupuutel nakkusega kiiremini mobiliseerida.

„Kui valged vererakud ei suuda leida verest piisaval määral D-vitamiini, ei suuda nad end isegi mobiliseerida,” selgitab Kopenhaageni ülikooli uurija Carsten Geisler.

Kõnealune ajakirjas Nature Immunology avaldatud avastus võib heita valgust seisunditele, mille põhjuseks on immuunsüsteemi talitlushäired, näiteks hulgiskleroos ja elundite äratõukereaktsioon.

Olgugi et D-vitamiini leidub sellistes toiduainetes nagu rasvane kala ja munad, on enamik organismis leiduvast D-vitamiinist pärit kokkupuutest päikesega, mida paljud meist lihtsalt ei saa piisavalt.

Inglismaal on poolel elanikkonnast pärast talve D-vitamiini varud väikesed. Šotimaal on see osakaal isegi kaks kolmandikku.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada