Põiepõletikud 31.05.05 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Mul 2 suurt muret.
1. 57-aastasel naisel ( minu emal ) on mitu korda aastas päris vaevarikkad põiepõletikud. Alati tekib tugev urineerimistung, valud alakõhus, ka uriinipidamatus, palavik. Üks kord on tehtud ka UH, see oli väidetavalt korras. Harilikult möödub põletik kas ravimteede ja istevannide või viimastel kordadel antibiootikumikuuriga. Põiepõletikega on ema kimpus olnud kogu oma eluaja, mingit seost külmetumisega ei ole täheldanud.
Kas on võimalik, et ema kunagi mingi raviga ka terveks saaks? Kas üldse on Teie arvates mingit sobivat raviskeemi sellise kirjeldusega haigusele?
2. Teine küsimus on seotud mu enda praegusks 1,5-aastase tütrega. Tal oli 10-kuuselt kaks korda järjest perearsti poolt diagnoositud kuseteede põletik ( alguses oksendamine, vappekülmadega ülikõrge palavik, selja- ja kõhuvalu - ei tohtinud üldse last puutudagi, suured uriinikogused - aga mitte tihe urineerimine, veri ja uriin olid päris korrast ära ja nutt, nutt, nutt... ). Perearst väitis algul, et on põiepõletik, hiljem, et kuseteede põletik. Kuid laps ei pissinud tihti, vastupidi - ta pissis umbes iga 2,5 tunni tagant, aga suured kogused täitsa heledat pissi, nagu vesi. Raviks sai 10 päeva mingit päris vänget antibiootikumi, nime ei mäleta. Kuna hügieeniga on asjad küll kindlasti korras, siis olen kindel, et tegu ei olnud minu tegematajätmisega. Laps saab siiani rinnapiima ja kõik muu toit on igati eakohane. Perearst meid lisauuringutele ei suunanud, küll aga ütles, et vahel võib olla tegu mingi anatoomilise kõrvalekaldega, mis soodustab põletike teket kuseteedes.
Küsingi nüüd, et mis kõrvalekalded need sellised siis võivad olla? Kui tihti peab väikesel lapsel selliseid põletikke olema, et perearst lapse spetsialisti juurde saadaks? Mida õigupoolest kuseteed hõlmavad?
Suured tänud ette

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
esimese probleemi kohta palun lugege minu varasemaid vastuseid põiepõletiku kohta.
Teine: kui lapsel esineb korduv kuseteede infektsioon, peab perearst saatma lapse erialaspetsialisti (lastekirurgi) juurde. Lapsel võib esineda mingi kaasasündinud kuseteede anomaalia või vesiko-ureteraalne refluks.
edu,
Ülo Zirel