10 sammu terve südameni

10 sammu terve südameni

Tervise Arengu Instituut soovitab kümmet lihtsat põhimõtet oma südame eest hoolitsemiseks.

1. Toitu tervislikult. Söö päevas vähemalt viis portsjonit puu- ja köögivilju ning väldi küllastunud rasvhapete liigset tarbimist (neid sisaldavad palju loomset päritolu toiduained nagu näiteks või, keeduvorstid, aga ka paljud küpsetised). Vähenda valmistoitude ja poolfabrikaatide tarbimist, kuna neis on sageli ohtralt soola.
2. Muuda aktiivne eluviis oma südameasjaks. Vaid 30 minutit liikumist päevas võib aidata ennetada südame- (infarkt) ja ajurabanduse (insuldi) teket. Ka Su töö hakkab regulaarsest liikumisest paremini edenema.
3. Ütle tubakale „ei“. Risk haigestuda südame isheemiatõppe väheneb aastaga poole võrra ning taandub aja jooksul normaalsele tasemele.
4. Säilita tervislik kehakaal. Kaalulangus, eriti koos soolatarbimise vähendamisega, alandab vererõhku. Kõrge vererõhk on insuldi peamine riskifaktor ja üks peamisi tegureid, mis põhjustab umbes poole kõikidest südamehaiguse- ja insuldijuhtudest.
5. Tea oma tervisenäitajaid. Lase tervishoiutöötajal mõõta oma vererõhu-, kolesterooli- ja glükoositaset, vöö- ja puusaümbermõõdu suhet ja kehamassiindeksit (KMI). Kui oled ennast oma üldiste terviseriskidega kurssi viinud, saad kavandada edasist tegevust oma südame tervise hoidmiseks või parandamiseks.
6. Piira alkoholitarbimist. Vähenda tarbitavate alkohoolsete jookide kogust. Liigne alkoholitarbimine võib põhjustada vererõhu- ja kaalutõusu.

Töökohal:
7. Nõua töökohas suitsuvaba keskkonda. Toeta suitsetamisest loobumise teenuste kasutuselevõttu, aidates nii oma tööandjal toetada neid, kes soovivad suitsetamist lõpetada.
8. Võta trenn tööle kaasa. Kaasa oma töögraafikusse füüsiline tegevus – kui võimalik, sõida tööle jalgrattaga, käi trepist, käi lõunapausi ajal jalutamas ning kaasa ka kolleege. Tee päeva jooksul regulaarselt pause – näiteks tee kaks korda päevas viis minutit sirutus- või võimlemisharjutusi.
9. Tee tervislikke toiduvalikuid. Küsi töökoha kohvikust tervislikku toitu või uuri, millistes ümbruskonna kohvikutes või restoranides seda pakutakse.
10. Püüa elada stressivabalt. Kuigi stressi otsest mõju südamehaiguste ja insuldi tekkimisele ei ole tõestatud, on see seotud suitsetamise, liigse alkoholitarbimise ja ebatervislike toitumisharjumustega, mis on südamehaiguste riskifaktorid.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada