Uuring: solaariumid suurendavad vähiriski

Uuring: solaariumid suurendavad vähiriski

Solaariumis käijatel on suhteline tõenäosus nahavähki haigestumiseks 20% suurem kui neil, kes ei ole kunagi solaariumi kasutanud.

Eelmainitud risk on kaks korda suurem, kui solaariumis on hakatud käima enne 35. eluaastat, hoiatatakse meditsiiniajakirjas British Medical Journal avaldatud uuringus. Asjatundjad hoiatavad, et riski vähendamiseks on tarvis kasutusele võtta „karmimad abinõud“.

Arvestuste kohaselt on igal aastal Euroopas diagnoositud 63 942 uuest nahamelanoomi juhust 3438 (5,4%) seotud just solaariumis käimisega. Enamikul solaariumiga seostatud juhtudest ehk 2341 juhul on tegu naistega (6,9% kõigist melanoomijuhtudest naiste seas), samas kui vastav näitaja meeste seas on 1096 juhtu aastas (3,7% kõigist melanoomijuhtudest meeste seas).

Uuringu läbiviijate sõnul on eelmistes uuringutes solaariumis käimisega kaasnevaid riske alahinnatud, sest solaariumites on hakatud käima suhteliselt hiljuti. Peale selle on enamik riske aastatel 2005–2011 kasvanud. Seega võivad tulevikus läbiviidavate uuringute tulemused viidata veelgi kõrgematele riskinäitajatele. Mõned võivad väita, et solaariumide asemel võib põhjuseks olla see, et inimesed viibivad üldiselt rohkem päikese käes, ent andmed Islandilt (kus esineb harva päikeselist ilma) näitavad, et nahavähki haigestumine tõusis noorte naiste seas hüppeliselt pärast 1990. aastat, kuid langes jälle pärast 2000. aastat, kui ametiasutused hakkasid rangemalt kontrollima solaariumiseadmete paigaldamist.

Seega jõudsid uuringu läbiviijad järeldusele, et melanoomi ja muid nahavähi liike, mida seostatakse solaariumis käimisega, saab ennetada kunstpäevitusseadmete kasutamise piiramisega. Nende arvates puudub selle tegevusala ettevõtete seas „tõhus enesekontrollisüsteem”: selle asemel avaldatakse hoopis „teavet, mille eesmärk on tarbijaid eksiteele viia”. Nende sõnul peavad vähiennetuse aluseks olema „karmimad abinõud”, solaariumis käimine enne 18. eluaastat peab olema piiratud ja järelevalveta solaariumikeskused peavad olema keelatud. Need seadused on Austraalias ja mitmes Euroopa riigis juba jõustunud. USA-s on sellised seadused kehtestatud vaid California osariigis.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada