7. mai: melanoomipäev

7. mai: melanoomipäev

Üle-Euroopalist melanoomipäeva tähistatakse tänavu 7. mail. Eesti Vähiliit kutsub selle päeva puhul üles oma nahka jälgima.

Viimase sajandi jooksul on nahavähist saanud valgete inimeste seas kogu maailmas võimas kuid vähetuntud epideemia. Nahakasvaja on kõige sagedamini esinev vähivorm. Maailmas diagnoositud kõikidest vähijuhtudest on iga kolmas nimelt nahavähk.

Igal aastal avastatakse maailmas 2-3 miljonit naha sarvkihist lähtunud vähki ja ligikaudu 132 000 melanoomi.


Melanoom on pahaloomuline kasvaja, mis tekib melanotsüütidest ehk naha pigmendirakkudest. Ta on naha pahaloomulistest kasvajatest kõige agressiivsem ja kiiremini arenev ning esineb sageli just noorematel inimestel. Eesti elanike sagenev reisimine päikeserohketesse riikidesse ja sealne mõõdutundetu päevitamine ning noorte üha tihedam solaariumi külastamine on kasvatanud pidevalt nahavähki ja naha melanoomi haigestumist. 

Viimase 10 aasta vältel on haigestumus melanoomi Eestis kasvanud lausa poole võrra. Melanoomi uusi haigusjuhte esineb Eestis igal aastal keskmiselt 7 mehel ja 14,5 naisel 100 000 inimese kohta. Euroopa keskmine uute haigusjuhtude esinemine on 12 juhtu 100 000 inimese kohta. Mittemelanoomseid pahaloomulisi nahakasvajaid esineb igal aastal Eestis 44 mehel ning 65 naisel 100 000 inimese kohta.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada