Paljud ei tea ikka veel, kuidas kaitsta end nahavähi eest

Paljud ei tea ikka veel, kuidas kaitsta end nahavähi eest

Ameerika dermatoloogia akadeemia korraldatud riiklikus uuringus leiti, et paljud inimesed ei tunne piisavalt päikese kahjulikku mõju, et kaitsta end nahavähi eest.

„Meie uuring näitas, et hoolimata meie korduvatest hoiatustest ultraviolettkiirgusega kokkupuutumise ohtude kohta ja tähelepanu juhtimisest sobiva päikesekaitsevahendi vajalikkusele ei suutnud paljud inimesed õigesti vastata selleteemalistele „jah või ei“ küsimustele,“ märkis Põhja-Carolinas Durhamis asuvas Duke’i ülikooli meditsiinikoolis töötav dermatoloog dr Zoe D. Draelos.

Uuringus leiti, et vaid kolmandik enam kui 7000 uuringus osalenud inimesest teadis, et ei UVA- ega UVB-kiirgus ole nahale kasulik, kirjutab HealthDay News.

Tema sõnul on kõik UV-kiirguse liigid ohtlikud, olles peamised nahavähi riskitegurid, mida on võimalik vältida.

Enam kui pooled uuringus osalenud arvasid ekslikult, et nn krundi võtmine on tervislik viis naha kaitseks kahjustuste eest. „Ainus viis päikesepõletuste vältimiseks on kaitsta nahka päevituskreemi, kaitsvate riiete ja varjus olemise abil,“ märkis Draelos.

Enam kui pooled vastanutest (63%) teadsid, et solaarium ei ole rannas päevitamisest ohutum, sest ka solaariumis puutub nahk kokku UV-kiirgusega, millel on seos vähiga. Kuid ainult iga viies teadis õigesti, et päevituskreem, mille päikesekaitsefaktor on +30, ei kaitse nahka poole tõhusamalt kui kreem kaitsefaktoriga +15.

„Ükski päevituskreem ei taga 100% UVB-kaitset, kuid kõrgema faktoriga kreem annab parema kaitse kui madalama faktoriga kreem. Oluline on meeles pidada, et kreemi tuleb pidevalt nahale juurde määrida ning see peab moodustama osa päikesekaitsesüsteemist, kuhu kuuluvad veel peakate, päikeseprillid, kaitserõivastus ja vilus viibimine,“ rõhutas Draelos.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada