Depressioon ja diabeet omavahel seotud

Depressioon ja diabeet omavahel seotud

Värske uurimuse kohaselt võivad depressioon ja diabeet olla omavahel seotud.

„Neid kahte haigust peetakse üldiselt eraldiseisvateks, kuid on üha rohkem tõendeid selle kohta, et need on nii käitumuslikult kui bioloogiliselt seotud,“ märkis uurimuses osalenud teadlane Frank Hu (MD, PhD, MPH), toitumise ja epidemioloogia professor Bostonis asuva Harvardi ülikooli arstiteaduskonnast (Harvard School of Public Health).

Uurimuses osalenud 65 381 naisest vanuses 50–75 eluaastat, keda 1996. aastal kontrolliti, diagnoositi järgmise kümne aasta jooksul esmakordselt 2. tüüpi diabeet 2844 naisel ja depressioon 7415 naisel.

Uurimuse kohaselt suurendab depressiooni haigestumine diabeedi tekkimise riski ja vastupidi. Nimelt ilmnes depressiooni põdevatel naistel 17% suurem tõenäosus diabeedi tekkeks – isegi siis, kui teadlased olid välistanud kõik ülejäänud ohutegurid, näiteks ülekaalulisuse ja istuva eluviisi, kirjutab WebMD.

Uurimus näitas, et antidepressante võtvatel naistel oli 25% suurem tõenäosus diabeedi tekkimiseks kui naistel, kellel depressiooni ei esinenud.

Selgus, et diabeeti põdevatel naistel oli 29% suurem tõenäosus depressiooni ilmnemiseks isegi siis, kui võeti arvesse muud depressiooni riskitegurid, ja insuliini manustavatel naistel oli 53% suurem tõenäosus depressiooni tekkimiseks kümneaastasel uurimisperioodil.

Kuigi seda seost võivad aidata selgitada sellised tegurid nagu liikumisharjumused ja kehamassiindeks, ei vii need teadlasi selle põhjusele lähemale.

Depressiivsetel inimestel on kõrgem stressihormoonide, näiteks kortisooli tase, mis võib tekitada probleeme glükoosi või veresuhkru tasemega, tugevamat insuliiniresistentsust ja kõhurasva kogunemist, mis kõik on diabeedi riskitegurid.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada