Kas imikute toitesegu võib aidata ennetada I tüüpi diabeeti?

Kas imikute toitesegu võib aidata ennetada I tüüpi diabeeti?

Ajakirjas The New England Journal of Medicine avaldatud värsked uurimistulemused võivad aidata vähendada I tüüpi diabeeti haigestumist.

Soome teadlased tegid kindlaks, et imikutel, kes pärast rinnapiimast võõrutamist said kaseiinil põhinevat hüdrolüüsitud toitesegu, oli väiksem tõenäosus I tüüpi diabeedi tekkimiseks kui neil, kes said lehmapiima. Kaseiin on piimavalk. „„Hüdrolüüsitud“ tähendab, et piima on suuremate valkude lõhustamiseks töödeldud,“ selgitas uurimuse autor dr Mikael Knip Helsingi ülikoolist.

Uurimus hõlmas 230 imikut, kellel oli nabaväädi vereproovi põhjal tehtud kindlaks geneetiline eelsoodumus I tüüpi diabeedi tekkimiseks ja kelle vähemalt ühel pereliikmel oli sama tüüpi diabeet, vahendab CNN. Imikud jaotati juhuslikult moodustatud rühmadesse. Üks rühm imikuid sai kaseiinil põhinevat hüdrolüüsitud toitesegu nimega Nutramigen. Teist rühma toideti spetsiaalselt uurimuse jaoks valmistatud toiteseguga, mis sisaldas 80% töötlemata piimavalku (toitesegu Enfamil) ja 20% hüdrolüüsitud piimavalku. Emasid julgustati siiski jätkama imetamist tavapärasel moel ja kasutama katsesegu ainult siis, kui rinnapiima ei jätku.

Teadlased jälgisid lapsi kuni 10. eluaastani, et teha kindlaks, kas nende veres oli diabeedi tekkimisele viitavaid autoantikehasid või oli neil I tüüpi diabeet juba välja kujunenud. Selgus, et lastel, kes olid imikueas saanud Nutramigeni, oli diabeedile viitavate autoantikehade tekkimise tõenäosus 50% väiksem.

Ent Knipi sõnul tuleb uurimistulemustesse suhtuda ettevaatusega. „Teadlased ei oska veel selgitada, kuidas hüdrolüüsitud kaseiinipõhine toitesegu diabeedi tekkimist ennetab, kuid üheks põhjuseks võib olla segu hea mõju seedekulgla mikrofloorale,“ märkis Knip.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada