Insuliinipump on süstimisest tõhusam

Insuliinipump on süstimisest tõhusam

Teadlaste sõnul võib nn kunstliku pankrease kasutamine I tüüpi diabeeti põdevatel patsientidel mõne aasta pärast tegelikkuseks saada.

Kõige laialdasemast ja pikemaajalisest pidevalt glükoositaset mõõtva anduriga insuliinipumba uuringust selgus, et seda seadet kasutanud patisentide veresuhkru tase ei kõikunud nii palju kui neil, kes manustasid insuliini süstimise teel, vahendab Web MD.

Uuringus osalenud arstiteadlane Richard M. Bergenstal (MD) ütles, et selle uuringu tulemuste kohaselt võib insuliinipumba ja anduri kombinatsioon aidata patisentidel säilitada stabiilset veresuhkru taset ka ilma süstimata.

„Suutsime hoida veresuhkru taset vahemikus, milles ei teki pikaajalisi tüsistusi, laskmata tasemel langeda liiga madalale,“ jutustas ta terviseuudiste portaalile WebMD. „Need on arvatavasti kõige paremad tulemused, mida oleme nende kahe seadme töö tasakaalustamise teel suutnud seni saavutada.“

Uuringus osales 485 inimest vanuses 7–70 eluaastat, kes põevad I tüüpi diabeeti ega ole suutnud insuliinisüstide abil oma veresuhkru taset kontrolli alla hoida.

Pooled patsiendid said tavapärast ravi, mis hõlmas veresuhkru taseme mõõtmist kogu päeva jooksul ja vajaduse korral insuliinisüsti tegemist. Ülejäänud kasutasid glükoosiandurit ja insuliinipumpa, mis manustab insuliini väikese nahaaluse kateetri kaudu.

Katseisikutele paigaldati andur alles siis, kui nad oli pumba kasutamisega harjunud (keskmiselt 2–5 nädala pärast).

Pärast ühe aasta pikkust ravi oli insuliinipumpa kasutanud patsientide hemoglobiini A1c tase oluliselt madalam kui nendel, kes insuliini süstisid. A1c tase pumpa kasutanud patsientide grupis langes keskmiselt 8,3 protsendilt 7,5 protsendile, samal ajal kui süstijate rühmas langes see vaid 8,1 protsendile.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada