Delfiinid võivad anda võtme diabeedi ravimiseks

Delfiinid võivad anda võtme diabeedi ravimiseks

Värske uuring annab tunnistust sellest, et silmikdelfiinid langevad pärast öist paastu kahjutusse diabeetilisse seisundisse ja säilitavad seetõttu veres suure glükoosisisalduse.

Ameerika teaduse edendamise ühingu iga-aastase kohtumise 18. veebruari pressikonverentsil tutvustatud uuringu tulemused näitasid, et delfiinid võivad olla diabeedi uurimisel heaks mudeliks ja saavad aidata mõista , kuidas ravida diabeeti inimestel, vahendab US News Science.

Tavaliselt saavad loomad glükoosiannuse süsivesikutest, kuid delfiinide toit on väga valgurikas ja sisaldab väga vähe glükoosirikkaid süsivesikuid. „Delfiinidel võib olla omamoodi „diabeetiline lüliti”, mis „aitab varustada aju piisava toiduga” isegi siis, kui nad ei ole mõnda aega söönud,” selgitas veterinaarepidemioloog Stephanie Venn-Watson San Diegos asuvast riiklikust mereimetajate fondist. „Aju vajab talitluseks suhkrut, kuid kaladest koosnev toit ei sisalda mingit suhkrut,” sõnas ta.

Arvatav „paastulüliti” võib aidata delfiinidel mainitud diabeetilist seisundit sisse ja välja lülitada. 2. tüüpi suhkurtõbe põdevatel inimestel on vere suur glükoosisisaldus tingitud insuliiniresistentsusest. Need inimesed ei reageeri organismis sisalduva insuliini signaalidele, mis annavad kehakudedele ülesande absorbeerida glükoosi inimese enda verest. „Kuid delfiinide puhul võib see, mida inimeste puhul peetakse ohtlikult suureks tsirkuleeriva glükoosi sisalduseks, olla hoopiski kütuseks, mis toidab delfiinide suuri ajusid õhtusöögi ja hommikusöögi vahelisel paastuperioodil,” selgitas Venn-Watson.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada