Väga vähe kaloreid sisaldav dieet vähendab ülekaalulistel meestel obstruktiivset uneapnoed

Väga vähe kaloreid sisaldav dieet vähendab ülekaalulistel meestel obstruktiivset uneapnoed

NEW YORK (Reuters Health). Rootsi teadlaste uuringu kohaselt vähendab väga väikese energiasisaldusega vedelikudieet rasvunud meestel mõõdukat ja rasket obstruktiivset uneapnoed (OSA).

Kari Johansson ja tema kolleegid Stockholmi Karolinska instituudist märgivad ajakirja British Medical Journal 4. detsembril avaldatud võrguväljaandes, et uuringu lõpus oli apnoe-hüpopnoe indeks (AHI) vähenenud 67%-l piiratud kalorite rühma patsientidest, kuid üldse mitte kontrollrühmas.

Nende randomiseeritud uuringus osales 63 meest vanuses 30–65 aastat kehamassiindeksiga 30–40. Uuringu alguses näitas AHI 37 sündmust tunnis mõlemas rühmas. Aktiivne sekkumine kujutas endast 2,3 megadžauli (MJ) (umbes 550 kalorit) päevas sisaldavat vedeldieeti 7 päeva jooksul, millele järgnes 2 nädala jooksul järkjärguline tagasipöördumine normaalse toidu juurde. See sisaldas 6,3 MJ päevas (umbes 1500 kalorit) 9. nädalaks.

9. nädalal olid sekkumise rühma kuuluvad mehed kaotanud kehakaalust keskmiselt 18,7 kg, samas kui kontrollrühmas oli keskmine kehakaalu suurenemine 1,1 kg. Kakskümmend kaks 30-st sekkumise rühma patsiendist ei olnud enam rasvunud.

Autorid teatavad, et samuti oli keskmine AHI vähenenud 12 sündmuseni tunnis sekkumise rühmas võrreldes 35 sündmusega tunnis kontrollrühmas.

Autorid nägid kehakaalu languse ja AHI muutuse vahel annuse-vastuse seost. Siiski said sekkumisest enim kasu raske OSA-ga patsiendid.

Sarnastest leidudest teatati ajakirja Archives of Internal Medicine 28. septembri numbris (vt Reuters Healthi uudist, 30. september 2009). Selles uuringus randomiseeriti 264 diabeediga patsienti (keskmine KMI oli 36,7 ja keskmine AHI 23 sündmust tunnis) suhkurtõve toetusprogrammi või käitumuslikku kehakaalu langetamise programmi, mis oli kohandatud ülekaalulistele diabeetikutele.

Üks aasta hiljem oli kehakaalu langus kohandatud programmis oluliselt suurem, keskmine AHI oli madalam ja 14% patsientidest oli tekkinud obstruktiivse uneapnoe täielik remissioon.

BMJ 2009.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada