Diabeedijuhtude arv mitmekordistub lähematel kümnenditel

Diabeedijuhtude arv mitmekordistub lähematel kümnenditel

Kui rikkamates riikides üha enam leviv rasvumistrend jätkub, võib teist tüüpi diabeedi esinemissagedus lähematel aastakümnetel mitmekordistuda.

Uue uurimuse kohaselt kahekordistub diabeedihaigete arv USA-s aastaks 2034 ja kulud diabeedihaigete ravimisele kasvavad kolmekordseks, kui ameeriklased kohe rohkem treenima ja tervislikumalt sööma ei hakka, kirjutab teadusportaal Novaator.

Näide sellest, kui hulluks on asi läinud – 1991. aastal läbiviidud uurimuses ennustati, et USA diabeedijuhtumid kahekordistuvad 6,5 miljonilt 11,6 miljonini aastaks 2030. Tegelikult elab aga juba praegu USA-s 23,7 miljonit diabeetikut.

"Kui me ei muuda oma söömisharjumusi ja ei hakka rohkem treenima või ei leia uusi tõhusaid ja odavaid meetodeid diabeedi ennetamiseks ja ravimiseks, oleme peagi populatsioonina suures hädas,“ ütles uurimuse esimene autor, Chicago ülikooli teadlane Elbert Huang, kelle uurimistulemustest kirjutatakse pikemalt ajakirja Diabetes Care detsembrinumbris.

Uurimuse kohaselt tõusevad kulutused diabeetikute ravimisele praeguselt 113 miljardilt dollarilt 336 miljardi dollarini aastal 2034 isegi siis, kui ülekaaluliste inimeste osakaal ei suurene. Teadlased ennustavad, et ülekaaluliste osakaal populatsioonis peaks peagi hakkama stabiliseeruma. Kui seda aga ei juhtu, suureneb diabeetikute arv veelgi.

Diabeedihaigete arvu tõusu taga on nn beebibuumerite, 1946. ja 1957. aasta vahel sündinud 77 miljoni ameeriklase jõudmine pensioniikka. Kuna diabeeti diagnoositakse üha varem ja ravimid on üha tõhusamad, elavad haiguse all kannatavad inimesed kauem.

"Selle tulemusena on haiguslugu pikem, võimalik on kasutada agressiivsemaid ravimeetodeid, aga samas kuhjuvad aja jooksul komplikatsioonid, mis kõik viivad suuremate ravikuludeni,“ kirjutasid teadlased.

Samas ei tasu arvata, et ülekaalulisus ja üha suurenev diabeetikute arv on ainult ameeriklaste probleem – ka Eestis on ülekaalulisus tõusuteel, viimase Eesti täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumise uuringu kohaselt on juba 49,6 protsenti inimestest ülekaalulised. Viimase 13 aastaga on diabeedihaigete arv Eestis neljakordistunud, kuigi teist tüüpi diabeet on haigus, mida inimesed tahtmise korral saaksid ennetada.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada