Teist tüüpi diabeet võib suurendada pankreatiidi ja sapiteede haiguste riski

Teist tüüpi diabeet võib suurendada pankreatiidi ja sapiteede haiguste riski

NEW YORK (Reuters Health). Ajakirja Diabetes Care mainumbris avaldatud juhtkontrolluuringu tulemustest selgub, et II tüüpi diabeediga patsientidel on ägeda pankreatiidi risk peaaegu kolm korda ja sapiteede haiguste risk kaks korda suurem kui diabeeti mittepõdevatel soo ja vanuse suhtes sobitatud kontrollisikutel.

Californias San Diegos Amylin Pharmaceuticalsis töötav dr Gary L. Bloomgren ja tema kolleegid kirjutavad: „Käesolevas uuringus ilmnes II tüüpi diabeediga patsientidel ägeda pankreatiidi suurenenud risk. Koosmõjus diabeedi üha kasvava levimuse ja teiste riskiteguritega võib see põhjustada ägedasse pankreatiiti haigestumuse märkimisväärse suurenemise USAs.”

Teadlaste rühm kasutas riiklikku ravikindlustuse andmebaasi, mis sisaldas andmeid peaaegu miljoni täiskasvanud patsiendi kohta, kes olid ravikindlustusega kaetud vähemalt 12 järjestikuse kuu vältel aastatel 1999–2005 ning kellel selle aja jooksul ei esinenud pankreatiiti ega sapiteede haigusi. II tüüpi diabeediga patsiente oli 337 067 ning kontrollisikuid umbes sama palju.

Pankreatiidihaigestumus 100 000 patsiendiaasta kohta oli diabeetikute hulgas 422 ja mittediabeetikute hulgas 149 (suhteline esinemismäär 2,83).

Sapiteede haiguste hulka loeti sapikivitõbi, äge sapipõiepõletik ja koletsüstektoomia ning nende esinemismäär oli rühmades vastavalt 1411 ja 737 (suhteline esinemismäär 1,91).

Mõlema haiguse puhul oli noorematel diabeetikutel kontrollisikutega võrreldes suurim risk. Ägeda pankreatiidi suhteline esinemismäär oli 18–30-aastaste patsientide seas 7,75 ning 65-aastaste ja vanemate hulgas 1,64. Sapiteede haiguste suhteline esinemismäär oli nooremas vanuserühmas 3,77 ning vanemas vanuserühmas 1,50.

Uuringut rahastasid diabeediravimit eksenatiidi (Byetta) tootvad ettevõtted Amylin Pharmaceuticals ja Eli Lilly. Ravimit on seostatud spontaansete ägeda pankreatiidi juhtudega. See oligi autorite sõnul „selle uuringu ajendiks”.

Diabetes Care 2009; 32, 834–838.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada