Millal minna kontrolli? 24.07.06 / Suguhaigused

Külastaja küsib:

Lp dr A.Põder,
sooviksin juhusliku vahekorra järgselt kontrollida ennast sugulisel teel levivate haiguste osas (kasutasime kondoomi, kuid ühel korral tuli see maha).
Mis aja möödudes vahekorrast oleks mõistlik kontrolli minna, et saaks kindlalt välistada / tuvastada kõik enamlevinud sugulisel teel levivad haigused (v.a. HIV-test, mille teen 1,5 kuu ja siis uuesti 3 kuu möödudes)?
Ette tänades,
K. /naine, 30/

Arst vastas:

Airi Põder

dr Airi Põder

Dermatoveneroloog

STD & J erapraksis

Erinevatel sugulisel teel levivatel infektsioonidel on erinev inkubatsiooni periood ja seetõttu ei saa päris üheselt öelda kuna on kõige õigem aeg uuringute tegemiseks. Kui HIV infektsiooni lõplikuks välistamiseks peaks olema tõepoolest möödunud 3 kuud, siis avastamata ja ravimata urogenitaaltrakti põleikud võivad selle ajaga olla muutunud kroonilisteks või andnud tüsistusi.
Kõige optimaalsem oleks ennast kontrollida kuu aega peale kahtlast vahekorda, sest selleks ajaks on suure tõenäosusega muutunud positiivseks ka uuringud HIV infektsiooni ja süüfilise suhtes kui vastav nakkus tõepoolest toimunud on.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Suguhaigused

kui kiiresti

Millal avalduvad pärast kaitsmata vahekorda kôikvôimalikud haigused s.t. millal saab kontrolli minna, et nakatumist kindlasti juba määrata saaks?

Airi Põder

Vastas dr Airi Põder

Erinavate haiguste puhul on peiteperiood erinev. Bakteriaalsete sugulisel teel levivate infektsioonide keskmine peiteperiood on umbes nädal. Viiruslike sugulisel teel levivate inektsioonide peiteperiood ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi