Bakteriaalse vaginoosi olemus ja tekkepõhjused? 06.10.04 / Suguhaigused

Külastaja küsib:

Lgp dr Airi Põder
Naistearsti viisiidil oli mul kaebuseks aegajalt esinev kerge punetus ja kerge kihelus, samal ajal oli ka kerge pruunikas voolus, mida ise seostasin sellega, et olin viimasel nädalal pille võtnud ebaregulaarselt (tavaliselt esineb siis selline 'määrimine'). Arst diagnoosis mul bakteriaalse vaginoosi. Kuna arst oli väga napisõnaline ja vestles vabalt vaid õega, lugesin siitsamast kliinik.ee-st: BV tüüpiline kaebus on halvalõhnaline (vänge, kalalõhnaline "fishi smell") ja normaalsest tugevam valgevoolus. Tupeeritis on hallikas, piimjalt homogeenne (mitte tükiline) voolus. Minul aga midagi sellist ei olnud.
KAS arst võis eksida?
KUIDAS mõjub ravim Arilin - kõrvalmõjude loetelu infolehel ajab hirmu nahka!!! ja kuidas Arilin mõjub siis kui mul BV ei ole? Kas see on antibiootikum?
Lugesin veel, et partneri ravi pole esimesel korral vajalik. Kuid arst andis mulle pikemat mõtlemata ka partneri jaoks retsepti: Metronidazoli.
KAS mees peab seda tingimata võtma, kui lugesin näiteks www.kliinikum.ee 'st , et bakteriaalne vaginoos ei ole suguliselt leviv ja seisund esineb vaid naistel!!??
Samas vastas arst minu küsimusele just vastupidi: no BV levib ikka sugulisel teel, kuidas muidu, ja põhjus on ebapiisav hügieen või 'mingi' bakter!? ('mingi bakter' olid minu sõnad, tema vastas lihtsalt "jah"!)
Veel lugesin, et korduvate bakteriaalse vaginoosi episoodide ennetamiseks soovitatakse periooditi happelise keskkonna säilitamiseks kasutada piimhapet sisaldavaid tupekuule.
KAS te palun soovitaksite konkreetselt mõnd nimetust, et oskaksin apteegist küsida?
MILLINE oleks üldse 'normaalne' intiimhügieen? Olen väga puhas ja pesen intiimseid kohti tavaliselt 2-3x päevas, mõnikord 4 (lisaks hommikule ja enne magamaminekut ka päeval töölt jõudes ja peale trenni lisandub veel 1 x). Lõhnaseepe ei kasuta.
Palun seletage konkreetsemalt ja lihtsamalt KUIDAS BV tekib?
KAS seda (bakterit) võib saada ka nt solaariumist ? Avalikust tualetist (käin tualetis 3x tihemini kui kolleegid)? Ja kas järgnev olukord võis ka BV tekkimiseks soodsad tingimused luua: olin sunnitud ööbima jääma suvilasse, kus terve aasta ei oldud elatud, st tekid, rätikud olid nö 'kaua kapis kopitanud' jne....paari p. möödudes tekkiski esimest korda pruunikas voolus - jällegi seostasin pilli võtmise kellaaja unustamisega...ja ka sellega, et mul on uus partner. Veel paari p. möödudes peale üht vahekorda oli esimest korda tunda tupes kipitust.
Palun selgitage .
Lugupidamisega
Gloria

Arst vastas:

Airi Põder

dr Airi Põder

Dermatoveneroloog

STD & J erapraksis

Lugupeetud Glora!
Teie kiri sisaldab tervet küsimuste rida, millede lahti seletamisele kuluks isegi
suuliselt umbes pool tundi.
Mis puudutab BV teket, siis võite sellest lähemalt lugeda kliinik.ee-s avaldatud raamatus Sugulislel teel levivad infektsioonid.
Kokkuvõtvalt - BV-i tekkepõhjuseks on tasakaalu puudumine naise organismis, mis tingib nihked tupe mikroflooras. Nagu kõigile haigustele, on ka BV-le omane nii tüüpiline kliiniline leid kui ebatüüpiline kliinik. Kui naisel on BV, siis partneri ravi vajadus tuleb otsustada alati individuaalselt ja sõltub väga paljudest teguritest.
Kuna Kliinik.ee pole mõeldud ülevaateartiklite kirjutamiseks,siis soovitan Teid
huvitavatele küsimustele vastuse saamiseks pöörduda arsti vastuvõtule.
Lugupidamisega,
Airi Põder