klamüüdia ja herpes 18.03.04 / Suguhaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Avastati klamüüdia ja kirjutati rohud, mitu korda peale kuuri tuleb kontrollida, kas haigus on ravitud? Kas see võib hiljem uuesti avalduda ilma uue nakkuseta?
Juhul, kui on herpes PCR meetodiga diagnoositud, kuid mingeid sümptomeid pole, kas on kindel, et haigus eksisteerib?
Kui suur võimalus on partnerit nakatada? Kas ka mehed saavad vaktsiini kasutada?
Oma arst ütles, et mõlema haiguse puhul edaspidine partneri nakatamine, kui üks on ravitud (klamüüdia) ja teisel (herpes) pole sümptome on vähetõenäoline, on see nii? Kui lapsi planeerida, ei saa ju kondoomi pidevalt kasutada.

Arst vastas:

Airi Põder

dr Airi Põder

Dermatoveneroloog

STD & J erapraksis

Kui urogenitaalne klamüdioos on välja ravitud, siis ta hiljem iseenesest enam ei korduma ei hakka (ilma uue nakkuseta).
Kui herpese esinemine on kinnitatud PCR meetodiga, siis see infektsioon ka esineb. Herpes võib kulgeda ja 80% juhtudest kulgebki asümptomaatilislet, see on ilma kaebusteta patsiendild.
Kui ühel partneritest on genitaalherpes, siis on alati võimalus, et ta võib nakatada ka oma partneri.
Kahjuks puudub vaktsiin, mida saaks kasutada meestel. Lähematel aastatel on lootus, et saab võimalikuks hakata vaktsineerima naisi genitaalherpese vastu.Praegu on Eestis kliinilise uuringu raames võimalik vaktsineerida 10-15 aastasi tüdrukuid.