Stress ja süda 27.08.01 / Südamehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 31 aastane meesterahvas. Tegelen aktiivselt spordiga. Ei tarvita alkoholi ei suitseta. Viimasel ajal olen märganud, et peale väga stressi põhjustavat perioodi tekib vasakusse külge selline tunne nagu oleks mingi lihas rindkeres valus, täpselt nagu näiteks jalalihas peale aktiivset treeningut. Eriti hästi on seda tunda kui ennast teatud asenditesse painutada, samas langeb aga füüsiline jõudlus peale sellist perioodi.

Kas süda on nagu ülejäänud lihasedki, et muutuvad tugevamaks sellisest stressi poolt põhjustatud koormusest või omab stress ikkagi ainult kahjustavat toimet?

Kuidas vältida südame ülekoormamist stressi poolt, kui stressi põhjustavaid tegureid endid ei ole võimalik koheselt kõiki kõrvaldada?

Kuidas hoiduda füüsilise võimekuse langemisest?

Tänan!

Arst vastas:

dr Meelis Vainu

Kardioloog

Tallinna Diagnostikakeskus

Stressi mõju südamele on kindlasti negatiivse toimega kuna tegemist ei ole füsioloogilise ehk kehalise aktiivsusega seotud koormusega. Et kaitsta südant ja ka kogu organismi stressiga seotud kahjulike tegurite toime eest on soovitatav püsivalt ja regulaarselt tasakaalustada vaimset pinget reguleeritud füüsilise koormusega. See tähendab füüsilist treeningut vastavalt kehalise võimekuse tasemele arvestades ka stressi poolt põhjustatud muutusi. Valud rindkeres võivad olla seotud ka lihaste ebaühtlase koormusega teatud liiki kehalise koormuse puhul või ka kehaasendiga näiteks istuva eluviisi puhul.

Meelis Vainu

Tallinna Diagnostikakeskus