kae noorel inimesel 15.06.06 / Silmahaigused

Külastaja küsib:

Tere! Olen 30 aastane naine. Pöördusin arsti poole kaebusega, et silmad väsivad kiiresti ja aegajalt valutavad õhtuti ka. Arst diagnoosis, et minu mõlemas silmas on hall kae. Hetkel on nägemine korras, prille ei ole ma kunagi kandma pidanud. Silma välisel vaatlusel ei ole märgata midagi. Olen alati arvanud, et kae on vanemate inimeste haigus, seetõttu ehmatad diagnoos mind kõvasti. Küsimused oleksid järgmised: Kas seda juhtub tihti, et kae tekib noortel inimestel? Kas selle haigusega on oht jääda täiesti pimedaks? Kui kiiresti see haigus areneb? Kas on võimalik, et muutusi halvemuse suunas ei toimugi ning see jääb nii nagu on? Kas on nii, et mida nooremana kae tuleb, seda nooremas eas on oht ka pimedaks jääda? Kas vastab tõele, et seda ei ole mõtet, ega saagi hetkel ravida ning piisab ainult aastas korra jälgimisest?
Suur tänu ette vastuse eest!

Arst vastas:

dr Tiia Jugaste

Oftalmoloog

Silmakeskus Laservisioon

Kae on tõesti enamasti eakate inimeste probleem ,aga esineb ka kaasasündinud kae , harva võib esineda noortel inimestel, sagedamini siis üldhaigustega, näiteks suhkruhaigusega koosvõi trauma tagajärjel.
Kui nägemine on korras, siis kae küll väsimust ja valulikkust ei tekita.Kae on silma läätse hägustumine, mida väliselt on näha vaid siis, kui lääts on täielikult hägustunud - silmaava ei paista siis mustjas ,vaid hall, siit ka nimetus - hall kae. Pimedaks selle haigusega ei jää, sest vajadusel on kaed võimalik väga edukalt opereerida.Kae arenemise kiirus on väga individuaalne - hägusused läätses võivad aastaid püsida muutumatutena. Võimalik, et teil on need hägusused kaasasündinud, lihtsalt varem neid ei avastatud. On teil ehk sugulastel sarnast probleemi olnud ? Varajane kae võib olla pärilik , sel juhul vajavad inimesed kae operatsiooni 50 - ndates eluaastates, mitte 70 - ndates, nagu enamasti.
Ravida kaed tõepoolest ei saa, mingid tilgad, tabletid läätse selgemaks ei tee.
Kui kae segab nägemist, tuleb ette võtta läätse vahetus operatsioon - hägustunud lääts asendatakse kunstläätsega j a nägemine taastub, eeldusel, et silmapõhi on terve.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Silmahaigused

hall kae

Kas mustika tabletid võibad raavida hall kae

Vastas dr Tiia Jugaste

Ei. Halli kaed ei saa tablettide ega tilkadega ravida.

Loe edasi

silma kae

Kas teie kliinikus tehakse silmakae lõikust ja kuidas registreerida?

Vastas dr Leo Schotter

Kae lõikuse asjus peaksite pöörduma kas Keskhaigla silmakliinikusse või eraarstidest Nõmme silmakeskusesse (vt www.silmakliinik.ee) ja Silmalaserisse (vt www.silmalaser.ee)

Loe edasi

kae

minu paremas silmas avastati jõulutähe kujuline kae.millest tekib kae?
kas pidev silmade pingutamine võib mõjutada kae teket?millal on viimane aeg
operatsioonile mõelda?

Vastas dr Leo Schotter

Selline erivormiline kae on sageli kaasasündinud, aga mitte alati.
Pingutamine ei põhjusta kae teket.
Kaeoperatsioon on mõtekas siis, kui nägemine on langenud alla autojuhinormi (pool tabelit) ...

Loe edasi

Mille järgi tunneb kae ära?

prbleemist lähemalt: Minu vanaema (60.a.) käis u.2 aastat tagasi silma võrkkesta rebendi operatsioonil. Kõik läks nagu hästi, kuid nüüd ta selle silmaga näeb väga väga uduselt ja kui tema silma vaadata, ...

Vastas dr Leo Schotter

Jah, see võib olla kae. Tuleks silmaarstile pöörduda.

Loe edasi

nõelravi?

tere. Kas on võimalik aeglustada miinuse arenemist ( 4 a vältel iga aasta kehvemaks, praegu -3 ) 16-a noorel inimesel, kasutades nõelravi? Või on see mõttetu aja ja raha ja lootuste raiskamine? Tänades ...

Vastas dr Leo Schotter

Silma kasvamist pole võimalik pidurdada.

Loe edasi

kae

Mõlemal silmal on roheline kae ja inimene on täiesti pime. Kas tänapäeval on võimalik midagi parandada.

Vastas dr Leo Schotter

Ei ole. Rohelise kae e glaukoomi korral hävinud silmanärvi pole võimalik taastada.

Loe edasi

Kae

Tere!

Silmaarst ütles et patsiendi (naine 62.a.) silmades on toimunud lubjastumine mis viitab kae võimalikule tekkele. Küsimusele ennetava/ära hoidva ravi kohta vastas et pole võimalik midagi ...

Vastas dr Leo Schotter

Kae on ainevahetusliku e vananemise tõttu tekkiv silmasisese läätse hägustumine. Kae puhul pole võimalik medikamentoosne ravi, on ainult kirurgiline silmaläätse vahetus.

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi