Marfani sündroom ja silmad 25.09.01 / Silmahaigused

Külastaja küsib:

Olen kuulnud,et Marfani sündroomi puhul on silmalihased lõdvad.Mida see tähendab kas inimene võib pimedaks jääda või on lihtsalt nägemishäired?

Kas ise saab midagi teha et neid lihaseid tugevdada?

Tihti on selline tunne nagu silmad oleks liiva täis,sügelevad ja on vesised.Kas on karta,et olukord läheb hullemaks ja kui siis mis mind ees ootab?

Ette tänades Mart(33a)

Arst vastas:

dr Leo Schotter

Marfani sündroomi puhul VÕIVAD esineda ka silma arenguhäired ja eelkõige on need seotud silmaläätse asendi ja kuju muutustega. Marfani sündroomi puhul võib olla silmalääts väiksema ja ümarama kujuga. Selline lääts murrab valguskiiri liigselt tugevalt ja tingib lühinägevuse, mis võib olla kaunis suur. Selline lääts on nõrkade sidemetega oma kohale kinnitatud ja sellised sidemed võivad rebeneda muuted silmaläätse oma kohal loksuvaks. Samuti võib sünnipäraselt silmalääts olla vales asendis, mitte täpselt pupilli keksel. Arenguhäirega silmalääts võib suhteliselt varakult hägeneda, e. tekib kae. Kuna Marfani sündroomi korral muutused on seotid põhiliselt ainult silmaläätsega, siis tüsistuste tekkimisel on edukas kirurgiline ravi võimalik ja prognoos nägemisele suhteliselt hea.

Silmade sügelemine ja liiva tunne ei ole seotud antud süngroomiga, vaid on pigem mõne kergema limaskesta põletiku tunnus. Silmaarsti külastades saaksite vastused juba konkreetselt Teie silmade ehituse eripära ja prognoosi suhtes, samuti leevenduse vaevustele.