Progresseeruv miinus või mitte 01.07.04 / Silmahaigused

Külastaja küsib:

Lp. Leo Schotter

Olen 22 aastane, mistõttu praegune silmamiinus - mõlemad üle miinus 8 - halveneda enam ei tohiks. Nagu olen aru saanud ei sobi minu miinuse täielikuks korrigeerimiseks ükski teine operatsioon peale LASIKu, see on aga, teadagi, see kõige enam raha tahtev. RKle ei mõtle, sest põhjus, miks operatsiooni kaalusin oli: nende läätsede ja prillidega jantimisest igaveseks lahti saada.
Mainitu kui õieti aru sain, seda aga ei taga (ainult need, kel on kuni miinus 5).
Ühel mu vanavanemal oli-on säärane probleem: ajus olid-on mingisuguse toksoplasmoosi (komplikatsioonid) tõttu tekkinud liited, mis poosid nägemisnärvi (kui ma ei eksi, olite Teie see, kes nägemise halvenemise tegeliku põhjuse avastas). Talle tehti mitu peaoperatsiooni aga nüüd on tal need liited jälle tagasi ja uut operatsiooni ta enam ei soovi, ju see vist on vanas eas riskantne ka. Ühest silmast on ta juba täiesti pime ja teist ootamas sama saatus (lisaks veel kae, mis pole opereerimiseks vist veel piisavalt paks). Tema soovitaski mul Teie poole pöörduda niisuguse küsimusega: kas ülalpool kirjeldatud haigusjuht võib olla pärilik, sest nagu aru sain - toksoplasmoos võib seda olla (kuigi üks läätsepunktis silmi kontrollinud arst seda eitas), kas tuleks silmapõhje lasta kontrollida... Väikene hirm, et miinus progresseerub, on, sest siiamaani on ta pidevalt halvenenud, viimase aasta jooksul küll vähe, seega on ehk lootust, et see protsess koos vanusega peatub.?
Küsiksin ka vanavanema kohta: kas tal on mõni ohutu võimalus oma vähest nägemist päästa, praegu ta näeb veel küll aga kui kauaks.?

Ette tänades,
lühinägelik.

Arst vastas:

dr Leo Schotter

Kui vanaemal on kae, siis kae on operatsiooniga kergesti eemaldatav, olenevmata kae intensiivsusest. Praegusel ajal ei pea ootame kae "küpsemist".
Vt www.silmakeskus.ee
Toksoplasmoos ei ole päritav haigus, on looteas põetud infektsioosne silmapõhja põletiku tagajärg.
Kas ka LASIK op on võimaliik, jne., selleks ikka peab silmakirurgi vastuvõtule pöörduma.
Vt. www.laservisioon.ee www.silmarst.ee