valulikud põlved 15.02.05 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

tere,

olen 35aastane naine. Normaalkaalus. Kroonilisi haigusi pole.
Ainus tervisehäda mis on viimased paar aastat kimbutanud vahelduva eduga on depressioon ja stress. Sellega käin pidevalt eriala spetsialisti, ka praegu võtan antidepressante. Hetkel olukord stabiilne.
Lapsena olen tegelenud pideva füüsilise trenniga (iluvõimlemine). Hetkel spordiga ei tegele. Minegeid traumasid ka kunagi olnud pole. Kui siis ehk, 6 astat tagasi olin autoavariis, kus ilmselt ( ei mäleta, kuna olin teadvusetu) said põrutada ( löögi ) ka põlved. Sellest mingeid vaegusi ei ilmnenud, peale sinikate.

Aga nüüd on tekkinud selline mure. Põlveliigesed on "raksunud" juba paar kuud ja viimased kaks nädalat on ka valulikud. Eriti trepist üles-alla kõndides. Kohati on valu väga tugev, äkiline. Lihtsalt olekus ei valuta, ainult liikudes. Ka näiteks jalganõusid lumest puhtaks raputades jms. igapäevastes olukordades.
Vaeel on ka mõnevõrra liigne higistamine. Aga arvan, et see on seotud antidepressantidega.

Kas siin võib tegu olla lihtalt mingi aine puudusegaa. Olen päris kindel, et ma kõike vajaliku igapäevasest toidust ei saa. Kuna ma piima ja piimatooteid eriti ei tarbi, siis ehk kaltsimi puudus. Apteegis uurisin erinevaid Ca+ D vitamiini preparaate, aga veel ei ostnud. Samal ajal võtan ka pidevalt kuu-keheste kuuridena lisaks kompleksvitamiine erinevate mikroelementidega ( C vitamiini, B grupidvitamiine )
Või on siin ehk tegu mingi kõhre probleemiga. Oskate Teie ehk midagi soovitada.

austusega,
Külli

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Glükoosamiin on siin igal juhul soovitav. Kaltsiumi saab veres määrata ja kui ikka kaltsiumi puudust ei ole, siis ei näe ka näidustust selle tarvitamiseks.
Meie pimedal talvel aga kalamaksaõli on küll soovitav võtta ( D-vit)ja jogurtit võiks ikka süüa.