mul on Juveniilne artriit 04.11.04 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere (olen 23a)
aastaid tagasi (olin siis 14-15) hakkasid mul põlved valutama. Käisin arstijuures (Perekonna nimi Saarsoo) kurtmas ja tema ütles, et see on noortehaigus. Kurtsin ka seljavalu aga tema sellest välja ei teinud - lootsingi, et ehk läheb üle, äkki kasvan ja see on sellest tingitud. Aga ei, põlvevalu üle ei läinud ja läksin ikka uuesti arstile ja rääkisin, et see ei ole tavaline valu see lausa piinab ja vahel käijagi ei saa. Nii käisin seal mitu korda aga tema saatekirja tallinna ega tartusse ei andnud, ega ise ka minagi ei teinud (vereproovi vist tegi) - lõpuks tüütasin ta vist täitsa ära ja sõimas mind veel "simulandiks".
Tulin sealt korduvalt nuttes ära, sest arvasin, et arst peaks olema see kes vähegi kuulaks ja uuriks aga EI, temalt seda odata ei saanud. Lõpuks käis ka ema ja rääkis et "mis siis on, et tütrel jalad valutavad ja teie siin sõimate simulandiks" - aga jah sinna see jäigi. vahel käisin, et palavik ja haige, et kas äkki midagi suuremat viga aga kui tema kraadiklaas juhuslikult (peale palavikualandajat) midagi ei näidanud, siis olin aga terve laps ja mine kooli - mulle meeldis koolis väga, aga töesti ei jaksanud minna. Sain aru, et temaga pole midagi peale hakata ja hakkasin kooliarstijuures käima. Põhikool lõppes ära ja pidin teise kooli valima - läksin paide KKK-sse kus olid jube tegevusrikkad kehalise tunnid - ka sport on mulle väga meeldinud (5a käisin võistlemas aga jalad ei kannatanud enam).
Läksin siis veel paar korda "Perearstijuurde" ja palusin vähemalt kehalisest vabastus aga sedagi ma ei saanud - siis öeldi et ei viitsi koolis käija.
Lõpuks kui jalad juba üldse rahu ei and (ei öösel ega päeval ka istudes) läksin ja vaatasin kas ehk saaksin omal arsti vahetada ja oh õnnistus - see läks õnneks. Minu järgmiseks arstiks sai Ingrid Alt - tore naine. Kui temale oma loo ära rääkisin saatis ta mind jalamaid tartusse uuringutele (ise kahtlustas lihastekärbumist). seal saadigi jälile et mul on juveniilne artriit. veel mõni aasta on nüüd möödunud ja selle sees on mul ka puusad ja käed kohutavalt valutama hakanud. olen igasugu asju proovinud alguses aitavad, aga seda väga vähe - mis siis nüüd ette võtma peaksin? Olen nüüd umbes 10a järjest valutanud. Tean et see on krooniline ja sellest ma enam lahti ei saa.
sain ka vahepeal lapse ja kuna ise olen allergiline ja veel liigesed ka rahu ei anna siis tahtsin küsida kas need äkki ka kuidagi kooskõlastuvad ja kas on tõenäoline et ka mu laps saab selle haiguse osaliseks saada võib -ka tema allergiline juba sünnist saati (piimale ja veel mõnedele toiduainetele).

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Toiduallergiat juveniilse artriidiga otseselt on väga raske seostada.
Teie laps saab päriliku eelsoodumuse haigestuda reumaatilisse haigusesse.
Sellest üksi ei piisa haiguse avaldumiseks. Oluline on jälgida, et ta põeks võimalikult vähe külmetushaigusi, et hambad oleks korras ja laps üldse karastatud. Eriti ohtlik on kurgumandlite põletik. Kui ikka mandlitega probleeme tekib, siis tuleks koheselt ka mandlid opereerida.
Teie aga ei peaks valu kannatama, sest selleks on terve rida ravimeid, millega liigespõletikku kontrolli all hoida.