luupus??? 16.10.04 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Olen 26 aastane. Põlveliigesed hakkasid mul valutama kui olin viimaseid kuid rase. Ja pole siiamaani laps 1,5 aastane, ära kadunud. Valu annab tunda, kui istun pikemat aega ühe koha peal või öösel kui põlved on kronksus, siis tunnen et jalgu tuleb sirutada. Valutavad aeg-ajalt, mitte igapäev. Käisin aasta tagasi reumatoloogi juures, kes mingit liigesehaigust mul ei avastanud. Paar kuud tagasi käisin perearsti juures, kaebasin iiveldust, suurt väsimust, ja seda et ärritun kergesti, tehti vereproov ja avastati et mul on kilpnäärme ületalitlust. Selles ma kahtlen, kuna tüüpilisi ületalitluse sümptomeid mul pole (südamekloppimist). Lisaks kõigile nendel tervisehädadele, mida eespool kirjeldasin , ei saa ma öösiti magada. Kõik need probleemid viitavad ju luupusele( mida olen internetist lugenud)??? Kuidas ja kes selle haiguse kindlaks teeb?? Ja kas, see, et mul on veres hormoone rohkem kui vaja( täpseid andmeid ei tea) võib ka näidata, et tegemist on luupusega????
Ette tänades vastuse eest!
Ema , kes soovib varsti ka teist last.

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Ükski nendest kaebustest ei viita kindlalt luupusele. Luupus on ikka konkreetne haigus, mille puhul on kindlad diagnostilised kriteeriumid.
Reumatoloog oleks luupust diagnoosinud kui ta oleks seda näinud.
Milliseid hormoone on teil veres rohkem kui vaja? Kilpnäärme? Siis on kindlasti kilpnäärme ületalitlusega tegemist. Selline seisund vajab ka spetsiifilist ravi, mida omakorda määrab endokrinoloog.
Rasestumiseks mingit vastunäidustust ei näe - v.a. et kui tõestui kilpnäärme ületalitlus on, siis tuleb seda kõigepealt ravida.