Lupus 24.09.04 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

7 aastasel lapsel on ligi 3 aastat lupus nefriit (vabandust, kui ei saanud õieti kirjutatud), analüüsid on halvad, vererõhk oli viimati 135/95, midagi paremaks ei lähe, nüüd öeldakse, et neerukahjustus on veelgi suurenenud. Kas võib olla, et ravi ei ole päris õige ja hea või on see lihtsalt paratamatus ja peab olukorraga leppimagi. Kooli küll sellel aastal lubati, aga kuna laps ei ole suuteline koolis üldse käima (peale esimest päeva olid suured peavalud ja oksendas), siis tuleb nüüd otsuseks uued paberid teha ja saab vist veel koju jääda.
Kindlasti on raske öelda ilma analüüse teadmata midagi, aga praegu on ravi selline - hommikul pool tabletti prednisolooni, 1 enap ja 3 kapslit tsüklosporiini, lõunal pool prednisolooni, 1 enap ja õhtul 1 enap ja 2 kapslit tsüklosporiini. Laps on väike, peale haigeksjäämist on ainult paar sentimeetrit kasvanud, pikkust 1.12 ja kaalu 22 kilo.
Küsimus tekkis sellepärast, et umbes 2 aastat tagasi sai ise otsitud Saksamaalt raviplaan, nüüd väidab tohter, et peavad Saksamaaga nõu pidama ravi suhtes, kuigi sellest, et ise sai tookord oma lapse tervise eest väga muretsetud, oli suuri probleeme, kuigi kui raviplaan käes, tunnistas arst, et haiglal pidigi olema 2 aastat vana raviplaan ja uut pole õnnestunud veel saada ja oldi meeleldi nõus seda kasutama. Mida arvata, äkki oskate mingit nõu anda.

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Raske on muidugi ilma analüüsideta ravi tõhusust hinnata.
Vererõhk tõuseb raske nefriidi puhul ikka. Tegemist on väga tõsise haigusega.
Ainus, mis mina teisiti teeksin, on Prednisoloon, mida annaks hommikul ühekordse annusena. See on hormoonpreparaat ja peaks jälgima organismi füsioloogilist peeglit. Ka lapse oma neerupealised toodavad seda hormooni ja selle kontsentratsioon veres on kõige kõrgem varahommikul. Sellel hormoonil on oma ööpäevane rütm. Suukaudu juurdeantav ravim peaks sellist füsioloogilist rütmi/graafikut jälgima, muidu tekib palju soovimatuid kõrvaltoimeid. Samas, doos on väga väike.
Cyclosporini doos on piisav.
Kas lapsel neeru biopsia on tehtud? Neeru biopsia vastust oleks vaja. Selle järgi saaks kõige paremini prognoosida haiguse kulgu.