liigese-v. lihasevalu? 24.04.04 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

kas on võimalik,et kui 12 aastat järjest on võetud rasestumisvastaseid hormoontablette /viimased 10 aastat tri-regol/,siis selle ärajätmise
tulemusel tekivad enneolematud liigese-v.lihasevalud?Need rändavad igal päeval eri kohas-kord jala ülaosas ja käte ülaosas,siis jalgade alaosas ja käte alaosas,siis õlas jne. Muuga ei oska asja seostada...Ka ei saa aru,kas valutavad just liigesed.Natuke "suremise" tunne on momendil sõrmedes.

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Kindlasti peale nii pikka hormoontablettide tarbimist organismis mitmed "kohanemisprobleemid" esialgu on, kuid see on mööduv nähtus.
Samas ei saa neid rändavaid valusid siiski kindlalt beebipillide ärajäämisega seostada.
Reumatoloogilised haigused ( nagu ka mitmed muud autoimmuunhaigused) on seotud naissuguhormoonide tasemega küll. Näiteks reumatoidartriidi puhul on näidatud, et beebipillide tarvitamine omab justkui kaitsvat rolli haiguse eest, samas kui luupus ja mitmed vaskuliidid ( tõsised reumatoloogilised haigused) beebipillide foonil tavaliselt ägenevad või siis naissuguhormoonide tarvitamine suurendab tunduvalt haigestumisriski nendesse haigustesse.
Kui teil probleemid jätkuvad, siis võiks reumatoloogilised uuringud teha küll.