liigesvalud 21.12.03 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

tere!
Mul algasid umbes kuu aega tagasi liigesevalud. Kuna olen põdenud reumatismi, jäigi see valude põhjus diagnoosiks, kuigi arst ütles,et röntgenpildi peal on nagu väikseid vihjeid reumatoidartriidile. Selle ajani mul liigesepaistetust ega jäikust ei esinenud. arst kirjutas mulle ühe tableti plaquenili päevas ning kutsus pooleteise kuu pärast tagasi. Pärast selle rohu võtmist tekkisid mul väiksed sinakad tursed, eriti randme väiksese sõrme poolsele küljele. Kui käed on liikumatult ( näiteks hommikul ärgates) või niisama käed süles istudes, siis on ok, aga käsi aktiivselt liigutades ja eriti õhtupoolikutel on nad üsnagi valusad. Praeguse seisuga annavad väikseid valuimpulsse peaaegu kõik jäsemete liigesed. Jäikust ei esine. Küsimus: Kas ma pean seda ravimit tõesti kuuaega ( arstivisiidini) kannatlikult tarbima, kuigi tal mingit toimet ei ole (ning kui on, siis on see pigem negatiivne toime) või võin ma sellest selleajani loobuda. Ravimit olen tarvitanud kaks nädalat.
Nagu ma aru sain on arsti poolt järgmine samm kirjutada välja sulfasalasiini. Mida teie selliste liigesvalude põhjuse arvaksite olevat ja kas reumatismist tingitud liigeshaigus ka deformatsioone annab? häid pühi soovides
N21

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Reumatismi põdenud inimestel võib esineda liigesvalu kogu elu jooksul. (nn.postreumaatiline artropaatia) Kuna aga Teie arst arvab, et Rö-piltidel on näha reumatoidartriidile iseloomulikke muutusi, siis Plaquenil on küll igati näidustatud. Teie poolt kirjeldatud vaevusi Plaqueni ei põhjusta ja tema toime effektiivsuse kohta ei saa 2 nädala jooksul midagi veel öelda. Plaquenili tarvitatakse minimaalselt 6 kuud. Plaquenil sobib ka reumajärgsete valude puhul. (Tegemist ei ole otseselt valuvaigistiga, vaid immunomodulleeriva ravimiga, mille toime ei tule kohe!) Arvan, et väga oluline on antud juhul koheselt selgeks teha, kas tegu on siis reumatoidartriidiga või mitte. Reumatoidartriit põhjustab väljendunud liigesdeformatsioone, noorena läbipõetud reumatism mitte.