raseda seljavalud 13.11.03 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere
Soovin teada kas mulle on lubatud selja masaas, olen 12 nädalat rase. Rasedus veel ei anna seljale lisapinget kuid seljavalu on eriti õhtuti juba kõvasti tunda. Kui ma ennast pikali panen siis enam püsti ei saa, selg kisub alaosas täitsa krampi ainult kuidagi end maha veeretades saan lõpuks liikuma. Kannan teist rasedust ja esimese rasedusega tekkisid sellised selja hädad alles viimastel kuudel kuid nüüd olen ausaltõeldes hirmus mis saab raseduse lõpuks... Kas mulle on lubatud migitki selja ravi? Tean et vesi aeroobika aitab kuid arvan et sellest jääb väheseks, see oleks kindlasti ainus abivahend mulle raseduse lõpus kuid praegu kas veel miski aitab peale vesi aeroobika?
Tänan, jään ootama Teie nõuannet
Eliisa

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Vaevalt, et massaazh siin lõplikult aitab. Kõigepealt tuleb selgeks ikka teha seljavalu põhjus. Ka rasedatel võib teha selja Rö -pilti, kui on tegu väljendunud valuga. Võib ka võtta ravimeid kui vaja. Seda kõike peale 12. nädalat.
Siinkohal meenub mulle üks haigusjuht, mis oli suurelt arutlusel ~aasta tagasi: Rase naine kaebas pidevat seljavalu. Rö-pilti ei tehtud, sest kardeti raseduse pärast + a`la "rasedatel ikka selg valutab". Kui naine sünnitas ära, siis selgus, et tal oli seljas tuberkuloosne lülipõletik ja ka kopsus laialdane tuberkuloos. Tekitaja oli ravimresistentne - ehk see haigus oli ravimatu. Arstile heideti ette patsiendi uurimata jätmist raseduse ajal. See jutt ei ole hirmutamiseks, vaid lihtsalt meeldetuletuseks, et kui me midagi ravime, siis peaks ikka teadma, mida. Seega, kui ikka selg väga vaevab, siis tuleb ka uurida põhjust!