mis onreumatoidartriidi ja reaktiivse artriidi vah 18.11.04 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Olen tõsiselt mures ja tahaks teada, mis on reumatoidatriidi ja reaktiivse atriidi vahe ning kas reaktiivne artriit võib üle minna reumatoidatriidiks? Reaktiivse artriidi puhul pidi enne olema mingi mädakolle või põletik organismis, aga seda ei ole minuteada olnud.Ka kõikvõimalikud analüüsid on tehtud ja nüüd ootan reumatoloogi järjekorras.Esimesel külastusel kahtlustas tohter reaktiivset artriiti. Kas võib olla reaalne see, et mädased vistrikud näol ja seljal võivad olla hädade põhjustajaks??? Vaevused ja rohtude söömine on kestnud juba üle7 kuu, hommikul ärgates oli ka põlv paiste läinud. Kui kiiresti peaks reaktiivne artriit paranema? Kiu on tegemist reaktiivse artriidiga ja oletatav põhjus on vistrikud, sest muud põhjust lihtsalt ei oska arvata, siis kas on kasu leilisaunast ja infrapunasaunast ja kosmeetiku juures käimisest? Nimelt on ka veel üks nahapoor, mis on valget mäda täis ja pigistades ei tule sealt kõik välja-äkki on see üks põhjus? Kas võib käia saunas ja massaazivannis iga päev?

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Reaktiivset artriiti põhjustavad mingi bakteri või muu mikroorganismi vastu suunatud antikehad. Sel juhul tekib liigeses selline nn. reaktiivne põletik, mis ei lõhu liigeseid. Korraliku ravi puhul inimene paraneb täielikult. Vahel võib tõesti reaktiivne artriit ka üle minna reumatoidartriidiks, kui selleks on kõik vajalikud faktorid ( perekondlik eelsoodumus jm). Ka reumatoidartriidi puhul on üheks vallandajaks mingi põletik organismis, kuid sel puhul ei põhjusta põletikku liigeses enam mingi kindla mikroorganismi vastased antikehad, vaid siin on juba tegu tunduvalt keerulisema immuunsüsteemi vastusega, mille tulemusel tekib eluaegne invaliidistav põletik liigestes... See oli nüüd hästi lihtsustatud seletus.
Väga tõsine akne võib põhjustada liigesprobleeme, kuid üksikud vistrikukesed vaevalt. Saunas võib käia, kuid ei maksa sellega liialdada.
Reaktiivne artriit võib kesta isegi kuni 4 aastat. Kergematel juhtudel võib paraneda spontaanselt ka ilma ravita.