Luupus 05.11.03 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Olen 30a. luupust põdev naine. Tahaksin teada, et kui kaua võib baasravi (Placvenüül) teha, kas aastaid kui ei esine ägenemist? Kas Iburofeeni võib valu puhul kasutada, karbis on patsiendiinfosse mainitud , et luupuse korral vastunäidustatud? Kas on loota uutele ja tõhusamatele ravivõimalustele selle haiguse osas? Näiteks uus ravim LymphoStat-B. Kas Tallinna ja Tartu ravimispõhimõtted luupuse osas on erinevad? Kas Tallinnas on rohkem infot välisriikide kogemuste kohta antud haiguse osas? Kelle poole soovitaksite Tallinnas konsultatsiooni mõttes pöörduda, kes oleks rohkem kursis selle haigusega, ja kelle poole võiks Tartus pöörduda (mõlemale poole on sama maa). Kuna luupus on harva esinev haigus ja kahjuks väga tõsine, kust võiks leida kontakte ja lohutust teiste sama murega inimeste kohta. Kas neil on oma organisatsiooni Eestis, või peab igaüks ise selle kibestumusega hakkama saama. Palju umbkaudu Eestis on selle haiguse põdejaid? Kuidas nad sellega psühholoogiliselt toime tulevad? Ootan samal teemal mõtteid ja kontakte ka aadressil: luupus@hot.ee , sest selle haiguse kohta on tõesti väga vähe infot. Ja muidugi oleks koos kergem minna läbi elu - selle halastamatu saatusekoormaga, eriti veel seetõttu, et enamus meiesuguseid peaks olema ju noored naised, n.ö riskirühm.

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Plaquenili võib tõesti tarvitada aastaid, kui ei esine kõrvaltoimeid. Kui ravi ära jätta, siis on mõne kuu möödudes kindlasti haiguse ägenemist oodata. Valu puhul võib Ibuprofeni tarvitada küll. Sellise grupi ravimid on vastunäidustatud neeruhaaratuse puhul - ehk kui esineb luupusnefriit.
Igal aastal proovitakse uusi ravimeid, kuid laialdasse kasutamisesse jõuavad neist üksikud. Ka Lymphostat-B puhul pole tõestatud veenvalt head effekti luupuse raviskeemis.
Vaevalt, et Tartus ja Tallinnas ravi põhimõted erinevad - Eesti ~30 reumatoloogi on ikka ühise koolitusega. Luupust tunnevad ja oskavad ravida kõik reumatoloogid - seega ei oska kedagi eriliselt esile tõsta.
Eestis töötab väga hästi noorte luupust põdavate patsientide liit. Nad käivad sageli koos, neil on palju üritusi, arstide(ja psühholoogide)poolseid loenguid ning juhtidel ka mitmeid väliskomandeeringuid-õppusi. ( s.t. et Eesti vastav patsiendiliit teeb väga head koostööd rahvusvahelise luupusliiduga) Pöörduge Eesti Reumaliidu poole vastava küsimusega. Luupusliit kuulub Reumaliidu alla.
Otsige nad kindlasti üles! Ma olen kindel, et Te saate sealt suurt tuge.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Reumatoloogia

Luupus

Milline on tänapäeval luupusehaige prognoos? Kas Eestis on kättesaadavad kõik vajalikud ravimid ja arstlik järelvalve? Ja neerusiirdamine ja südamekahjustuste jm ravi?

Vastas dr Kati Otsa

Tere!
Luupushaige prognoos on väga varieeruv. Sõltub haiguse raskusastmest( haiguse aktiivsus, millised organid on haaratud jm.)
Ravimid on meie ravimiturul kõik olemas, probleemiks ainult ...

Loe edasi

punetus näol

Mul esineb aeg-ajalt põskedel (selgepiiriliste laikudena) ja ninal punetust, mis peaks olema ka luupuse haigete üheks sagedasemaks sümptomiks. Punetus tekib rohkem õhtuti, kui olen väsinud; vahel ka pingeseisundis. ...

Vastas dr Kati Otsa

Tere!
Raske öelda. Lööve näo piirkonnas ei pea tingimata just luupusele viitama.
Luupuslööve ägeneb päikese, samuti aga külma tuule ja pakasega. On olemas süsteemne luupus, kus haigestuvad ...

Loe edasi

Luupus?

Tere! Mis haigus on luupus? Kas sellega on võimalik´normaalselt elama?

Vastas dr Kati Otsa

Tere!
Luupus on autoimmuunne süsteemne sidekoehaigus. Tüüpiline reumatoloogiline haigus. Põevad peamiselt naised ja haigestumine toimub just fertiilses eas. Kulg võib olla vägagi varieeruv. On palju ...

Loe edasi

luupus

Lp. doktor.
olen 60 aastane. Juba üle nelja kuu on mul pidevalt palavik, öine higistamine ja väsimus. Ka lõualiigestes on valud, suu ja silmad "kuivavad". Lugesin Päevalehes haigusest luupus, mille ...

Vastas dr Kati Otsa

Tere!
Vaevalt , et siin luupusega tegu on... Reumatoloog teeb teil igal juhul põhjalikud analüüsid, seega ei ole teil midagi enne vaja teha. Las arst kuulab ja vaatab teid põhjalikult üle, siis otsustab ...

Loe edasi

Jälle luupus

Tere,
Olen 33 a naine ja mul diagnoositi diskoidne luupus. Ravi on kaitsekreemid, Plaquenil ja hormoonkreemid. Kas diskodne luupus võib muutuda süsteemseks? Kas saaksin selle vältimiseks midagi teha? ...

Vastas dr Kati Otsa

Tere!

Diskoine luupus võib vahel muutuda süsteemseks küll. Peate vältima päevitamist eelkõige. Lisaks on soovitav mitte tarbida hormonaalseid rasedusvastaseid pille. Sporti võite teha, kuid ...

Loe edasi

luupus

Tere.Ma sooviks teada kui mul on selle haiguse tõttu neerud kahjustatud kas siis pole mul kunagi võimalus lapse saamisele mõelda?
Ettetänades...

Vastas dr Kati Otsa

Tere!
See sõltub neeru kahjustuse iseloomust ja ulatusest. Kui pole neerupuudulikkust ja põletik on kontrolli all, siis sünnitada saab.

Loe edasi

Luupus

Tere.ma tahaks teada kuidas mõjub suitsetamine luupuse haigetele?
Pühapäevasuitsetaja.

Vastas dr Kati Otsa

Tere!
Ei mõju hästi. Luupuse puhul tekib ateroskleroos(kõigi oma tüsistustega) tavapopulatsioonist tunduvalt varem ja kuna suitsetamine soodustab ateroskleroosi, siis milleks riske veelgi suurendada?
Loe edasi

luupus

Tere.Ma olen noor ja mul avastati selle aasta jaanuaris luupus ja ka raske neerupuudulikus.Muidugi söön ma HORMOONE MIS ON MIND MINU MEELEST HOOPIS TEISEKS JA TEISTSUGUSEKS INIMESEKS MUUTNUD.Ma tahaksingi ...

Vastas dr Kati Otsa

Tere!
Kui tegu on ägeda nefriidiga, siis kahjuks on just suur hormooni doos sageli see, mis päästab. Kõrvaltoimed kaovad, kui seisund lubab doosi langetada.
Sageli on algus väga äge, kuid raviga ...

Loe edasi

Luupus

Kas luupust põdev inimene võib käia infrapunasaunas, UVA ja UVB kiired on ju vastunäidustatud, kas infrapunakiired samuti?
Kui maniküürija juures on vaja teha iga kuu 2x2 minutit UVA kiirtega kuivatusprotseduuri, ...

Vastas dr Kati Otsa

Tere!
Infrapunasaunas võib käia. Samuti ei tee 4 minutit UVA kiirtega maniküüriprotseduur midagi halba.

Loe edasi

luupus

Tere.
Kas luupusehaigele võib günekoloogiliste probleemide korral kasutada hormoonravi Depo- Proverat?

Vastas dr Kati Otsa

Tere!

Vastus on: KINDLASTI MITTE!!!!
Vôib tuua vàga halva pòòrde Teie haiguse kulgu!

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi