JRA 29.07.03 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Meil on 5a. poeg, kes haigestus 1a.JRA-sse hiljem lisandus psoriaas.Raviks saab Plaquenil 100mg päevas ja Trexan 7,5mg nädalas.Umbes 3a andsime rohtu karralikult ,nüüd ,kui tal parem on, ei anna.Sügiseti on saanud ka liigesesiseseid süste.Palun kommenteerige nende toimet,ma olen aru saanud, et mingi aeg on hea aga siis lööb hullemaks.
On ka 10a. poeg, kes kõndis mitu aastat kangelt.Talvel diagnoositi oligoartikulaarne artriit.Raviks sai Salazopyrin 0,5 2tk. päevas.Käisime 1,5 kuud tagasi arstil, jalad olid nagu pallid paistes, sai kohe 4 liigesesüsti.Rohtu on ta väga ilusti võtnud.Arst kaalub rohuvahetust.Voib-olla peaks proovima eelpool juttu olnud Remicadet või Enbret ja kas neid ainult üks kuu võib anda.
On ka 12a. tütar, kes oli talvel palju kurguga haige.Vaadates vendade haigusi peaks tal vist mandlid ära lõikama, ta kurdab ka põlvevalu aga see on vist lihtsalt hirm, et äkki on tal sama haigus.

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Baasravi ikka täielikult katkestada ei tohiks. Sel juhul ei ole midagi, mis hoiaks saavutatud raviefekti ja haigus ägeneb varem. Kui Trexani ära jätsite, siis Plaquenili võiks ikka võtta. Baasravi võetakse a a s t a i d ka siis, kui enesetunne on täiesti hea. Baasravimitel on haigust pidurdav toime, neil ei ole otsest turset ega valuleevendavat toimet.
Teise poja raviskeemi oleks vast vaja korrigeerida. Remicade ja Enbrel oleks hea idee küll, kuid pole meil eriti mõeldav. Ühe kuu ravil pole mõtet.
Tütrel peaks KINDLASTI mandlid opereerima!

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Reumatoloogia

RA ja JRA erinevus

Tere!
Kas Te palun seletaksite, mis vahe on nn. päris reumatoidartriidil ja juveniilsel artriidil täiskasvanueas ( diagnoos kaks aastat tagasi- 20.aastaselt). Kas JRA muutub tavaliselt RA-ks?

Vastas dr Kati Otsa

Tere!
Juveniilne RA on ikka reumatoidartriit, kuid on alanud lapse-noorukieas. Ta on tavaliselt nn.seronegatiivne ( Reumatoidfaktor negatiivne)erinevalt täiskasvanueas alanud tõsisest artriidist.
Loe edasi

JRA

Tere!
Natukene enam kui pool aastat tagasi diagnoositi mul juveniilne reumatoidartriit. Haigeks jäid tugevasti mõlemad põlved ning haigus ei allunud kergesti ravile...Praegu aga annavad põlved end ...

Vastas dr Kati Otsa

Tere!
Mina lisaksin Plaquenilile kindlasti ka teise baasravimi. Haigus peab ravimitega olema kontrolli all.

Loe edasi

JRA pärilikus

Tere.
Meil on kolm last,kellest noorimal diagnoositi 1a.JRA kes nüüd on 6a.,vanemal pojal pandi diagnoos eelmine aasta,on11a.,nüüd on üpris kindel,et ka 13a. tütrel on sama haigus.
Meie teada ...

Vastas dr Kati Otsa

Tere!
Yldjuhul on juveniilne artriit jah geneetilise fooniga haigus. Selle haiguse puhul on patsientidel positiivne teatud geneetiline marker - HLA-B27.
Geneetika on keeruline. See, et see ...

Loe edasi

JRA

Tere!
Olen 21.a. N. 2003.a. oktoobris oli mul esmakordselt põskkoopapõletik ja kroonilise tonsilliidi ägenemine. Tagajärjeks olid kohutavad alaselja ja säärde kiirguvad valud, mis ei lubanud kõndida-neuroloog ...

Vastas dr Kati Otsa

Tere!
Juveniilse artriidi puhul ongi RF negatiivne. Kui tõesti põlvedes on püsiv turse, siis tuleb sinna kiiremas korras süst teha. Selline pikaaegne liigesturse on liigesele väga kahjulik! Süst ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi