Omeprasool ja rasedus 09.04.08 / Ravimid

Külastaja küsib:

Tere!

Mul diagnoositi paar aastat tagasi ösofageaalne reflukshaigus, mille tõttu võtan aeg-ajalt, kui ägedaks läheb, Nexiumi või Gasecit. Olen 26 aastane naine ja on plaanis ka rasestuda lähiaastatel. Sellest ka küsimus, kas raseduse ajal tohib omeprasooli tarvitada?

Tänan ette vastuse eest

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

Loomadel teostatud reproduktsiooniuuringutes ei ole ilmnenud ohtu lootele, kuid rasedatel naistel ei ole kontrollitud uuringuid läbi viidud. Seetõttu tohib Gasec Gastrocaps'i raseduse ja rinnaga toitmise ajal kasutada vaid äärmisel vajadusel, kui oodatav kasu ületab võimaliku ohu lootele.
Kolme 450 naise osalusega epidemioloogilise uuringu tulemused näitavad, et omeprasoolil puudub ebasoodne mõju rasedusele.
Sünnituse ajal manustatud omeprasoolil (kuni 80 mg/ööpäevaks) puudus ebasoodne toime lapsele. Ei ole täheldatud ravimi toksilist ega teratogeenset toimet.
Omeprasool eritub rinnapiima.
Kogu info: http://www.sam.ee/SPC/Hum/SPC_15709.pdf

Kalle Kurvits