antidepressandid 13.08.05 / Ravimid

Külastaja küsib:

Ravin ärevushäireid juba pea 10 aastat,päris lahti ei ole õnnestunud enam neist saada.Ilma rohuta perioodid jäävad aina lühemaks.Viimased 7 aastst olen väga soovinud 2. last,aga ilma rohuta pole suutnud hakkama saada ja selle tõttu ka pole kahjuks last soetanud.Nüüd olen juba 38 ja viimased aastad asja ettevõtmiseks käes.Minu psühhiaater ütleb,et last oleks küll vaja ,umbes ,et peaks ikka katsetama.Et kui väga hulluks läheb olemine,siis võetakse ka raseduse ajal rohtu.
Mida Teie selle kohta arvate?Kas on kedagi,kes raseduse ajal on võtnud antidepressante,rahustit(xanax)?Kuidas võiks need lootele mõjuda??Arven siiski,et mul ei õnnestu ilma olla ja tuleb beebimõtted maha matta.Ootan Teie arvamust,tänan!

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

Ravimite kasutusjuhendites on kirjas kuidas käituda raseduse korral.
Xanaxi näidustus on äravusseisundite lühiajaline ravi.
Analoogiliselt teiste bensodiasepiinide klassi kuuluvate ühenditega võib XANAX tekitada kaasasündinud väärarendeid, kui preparaati tarbitakse raseduse esimese kolme kuu (esimese trimestri) jooksul. Patsienti tuleb informeerida võimalikust riskist lootele, kui patsient on kasutanud raseduse jooksul XANAX või kui ta on rasestunud preparaadi kasutamise ajal. Kuna preparaadi kasutamine on edasilükatav, tuleb selle tarvitamisest alati hoiduda esimese trimestri jooksul.
Kuidas on tegelikus praktikas, mina apteekrina ei oska öelda. Vastutama peab arst kui ta annab kasutusjuhendist erineva soovituse.

Kalle Kurvits