Migreen ja veresooni ahendavad ravimid? 06.05.05 / Ravimid

Külastaja küsib:

Tere!
Olen ühest neuropatoloogia õpikust välja lugenud, et migreeni vastu võivad aidata veresooni ahendavad tabletid. Seal oli kirjas, et peavalu põhjustab sisemise unearteri veresoonte järsk laienemine, mis põhjustab kolju sisese veererõhu tõusu. Tekib iiveldus ja lõpuks oksendamine. Oksendamine on siin nagu loomulik dehüdratatsioon, mis viib liigse vedeliku organismist välja, põhjustades aju ümbritseva vedeliku rõhu languse.
Kui see teooria on õige, tahaks teada, mis veresooni ahendavaid ravimeid võiks võtta.
Olen migreeniga tõesti hädas, see on mul juba umbes viis aastat. Olen käinud paljude arstide juures, aga asjatult, kodus on olemas peaaegu kõik valuvaigistid ja peavalu pulbrid, kuid tavaliselt on nii, et kui juba migreen algas, siis ta enam nii lihtsalt üle ei lähe. Mõnikord valutab pea paar päeva järjest. Raamatutes on nii palju nõuandeid selle kohta, mida saab ette võtta migreeniga võitlemiseks, aga nad on reeglina vastuolulised või üldse ebaefektiivsed...

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

Seda efekti kasutataksegi mitmete migreeniravimite juures. Näiteks sumatriptaan (Imigran), mille toimet kirjeldatakse nii:
sumatriptaan on valikuline 5-hüdroksütrüptamiin-1-(5-HT1D) retseptori agonist, mis ei mõjusta teisi serotoniini retseptorite (5-HT2-7) alatüüpe. 5-HT1D retseptoreid on leitud peamiselt peaaju veresoontes ja need vahendavad vasokonstriktsiooni.
Loomkatsetes ahendab sumatriptaan valikuliselt unearterit, kuid ei muuda seejuures aju verevarustust.
Unearter varustab verega ekstra- ja intrakraniaalseid kudesid (nt ajukelmeid), viimaste veresoonte laienemine ja/või turse võibki olla üheks migreeni põhjuseks. Lisaks sellele on katsed näidanud, et sumatriptaan pärsib kolmiknärvi aktiivsust. Mõlemad nimetatud toimed võivad kaasa aidata
sumatriptaani migreenivastasele toimele inimesel.
Toime saabub 15 minutit pärast 20 mg ninasisese annuse ja umbes 30 minutit pärast 100 mg suukaudse annuse manustamist.
Ravim on retseptiga.

Kalle Kurvits