Tramadol 24.12.04 / Ravimid

Külastaja küsib:

Tere,

Tahaks teada, kui turvaline on Tramadol pikajalise kasutamise korral?

Põen kroonilist valu ning olen võtnud Tramadoli u. 3-4 kuud. Ravi alguses kasutasin suuri annuseid kuni 400 mg päevas ilma ühegi kõrvalmõjuta. Nüüd on võtan aga 2 korda väiksemad annust ning õhtuti taob süda (või südamalöök tundub vastupidi nõrk, ehk siis kokkuvõttes ebaühtlane), vahel tekib päeval ärevus (vahel läheb paanikani), nõrkus ning ärritavalt tugev taju ümbruskonna kohta (kuid siiski vahelduva eduga ega mitte iga päev). Viimane kujutab endast eriti kirevalt värvimide nägemist .

Kindlasti ei ole tegu võõrutusega (doosi alanemise tõttu) kuna 400mg pealt pidasin pausi kuu aega ega kogenud sarnaseid sümptomeid.

Kuna valutavad põhiliselt liigesed ning näpud, kuid ei ole poole aasta jooksul arstide käest targemaid vastuseid saanud, olen proovinud ise tramadolile asendust leida. Lisaks aga aitab Tramadol ka keskendumise häirete ning väsimuse vastu..

Seega olen proovinud kasutada veel ka glükoos-amiini (liigeste valude vastu), B-vitamiine (keskendumise ja väsimuse) ja ginko-bilobat (verevarustuse parandamiseks, lootuses näppudest valu ära saada ning samuti ajutöö parandamiseks)

Kas antud ravimitega koos võib tramadol tekidata kõrvalnähtusid (või on ehk negatiivsed sümptomid tekitatud hoopiski ainult nende ravimite kooslusest)? Kui kõrvalnähud on tekkinud tramadolist, kas vahepealne "puhkuse" pidamine võib probleemi jällegi lahendada?

Kas pikema ajalise tramadoli kasutamisega peaks vahepeal kontrollima maksa-neeru tööd?

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

Tramadol on valuvaigisti, mis kindlasti ei ole mõeldud kestvaks kasutamiseks ja millel ei ole sugugi vähe kõrvaltoimeid ja vastunäidustusi. Viimased leiate hõlpsasti kasutusjuhendit lugedes.
Ginko, glükoosamiin ja vitamiinid ei ole loodetavasti vahendid mis annavad koosmõju tramadooliga ja on siinjuures tähtusetud.
Tundub, et asi teie raviga on tugevasti tasakaalust väljas. Ravite toidulisanditega haigust, mis põhjustab nii tugevat valu, et seda saab vaigistada ainult tramadooliga. Samas "naudite" tramadooli, väites, et see aitab keskendumishäirete ja väsimuse vastu. Näib kangesti sõltuvuse moodi välja. Kes on küll see arst kes teile tramadooli pidevalt välja kirjutab? Ilmselt vajate ka psühhiaatri konsultatsiooni.

Kalle Kurvits