rivotril(clonasepaam) 11.10.04 / Ravimid

Külastaja küsib:

millinesed sümtomid on ravimi liig tarvitamise puhul ja kui suur kogus see võib üldse olla(tagajäred)??
kaur

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

Suhteliselt sageli võivad tekkida järgmised kõrvaltoimed: väsimus, unisus, roidumus, lihashüpotoonia, pearinglus, ataksia. Need nähud on tavaliselt ajutised ning mööduvad ravi käigus või annuse vähendamisel. Neid võib osaliselt vältida ravi algul annuse järk-järgulise suurendamisega.
Samuti võib tekkida erutuvus, ärrituvus, agressiivne käitumine, kontsentratsiooni- ja reaktsioonivõime vähenemine ning antero­graadne amneesia. Mõnede epilepsiavormide korral on võimalik hoogude sagenemine pikaajalise ravi foonil. Harva võib tekkida urtikaaria, nahasügelus ja -lööve, angioödeem, kõriturse, mööduv alopeetsia, pigmentatsiooni muutused, iiveldus, valu kõhus või rindkeres, peavalu, trombotsütopeenia, libiido vähenemine, impotentsus ja uriinipidamatus. Üksikjuhtudel on kirjeldatud enneaegset sekundaarsete sugutunnuste väljaarenemist lastel (mittetäielik enneaegne puberteet) ja anafülaktilist shokki.
Eriti pikaajalise või suurte annustega ravi korral võib tekkida mööduv düsartria ning nägemishäired (kahelinägemine, nüstagm).
Võimalik on hingamise pärssimine, eriti klonasepaami veeni manustamisel. Seda toimet võivad tugevdada eelnev hingamisteede obstruktsioon, ajukahjustus või muud hingamist pidurdavad ravimid. Tavaliselt saab annuse individuaalse reguleerimisega seda vältida.
Imikul ja väikelapsel võib RIVOTRIL suurendada süljeeritust ning bronhisekretsiooni, mistõttu tuleb jälgida, et hingamisteed oleks vabad.
Pikaajalise ravi korral võivad tekkida võõrutussümtomid, eriti päevase annuse järsul vähendamisel (treemor, higistamine, agiteeritus, unehäired ja ärevus; võimalikud on ohtlikud füüsilised ning psüühhlised reaktsioonid krambihoogude ja sümpto­maatiliste psühhooside näol - nn ärajätudeliirium). Seetõttu tuleb vältida ravi järsku katkestamist ning isegi lühiajaline ravi tuleb lõpetada ööpäevase annuse järk-järgulise vähendamisega.
Ravi klonasepaamiga (bensodiasepiin) võib põhjustada ravimsõltu­must. Suurem oht selle tekkeks on suurte annuste puhul, eriti aga alkoholismi, narkomaania, isiksusehäirete või teiste tõsiste psüühikahäirete korral.

Kalle Kurvits