toimeaine 31.05.05 / Ravimid

Külastaja küsib:

Varemalt oli saada apteekides ravim nimega XENOHOL. Kahjuks ei tea
selle toimeainet. Kas on ka praegu olemas xenoholi toimeainega
tabletid?
Ette tänades

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

Ei ole kindel, mida silmas peate. Või loete segamini kirillitsat ja "saksa" tähti. Kui peaks olema Henohol, siis praegu täpselt sama toimeainega (henodeoksükoolhape) ravimit meil saada ei ole. Vene ajal oli. Aastaid tagasi on olnud ka Chenofalki nime all, see oli sama. Tegemist on maksaravimiga, mille mõjul langeb sapi küllastatus kolesterooliga ning suureneb kolesterooli lahustumine juba moodustunud sapikivide pinnal.
Lähedane sellele on Ursofalk, mille toimeaine ursodeoksükoolhape on henodeoksükoolhappe stereoisomeer. Ursofalk ja selle "koopiaravim" Ursosan
on müügil, retseptiga.

Kalle Kurvits