Raseduse planeerimine ja CIN1 06.07.22 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere. Olen 28 aastane, esimene sünnitus oli 7 aastat tagasi. Aasta tagasi leiti CIN1 (suure tõenäosusega peale klamüüdiat), sel aastal näitas biopsia ka CIN1. Ravi ei määratud, öeldi, et jälgi ja tule poole aasta pärast uuringule. Planeerime abikaasaga järgmisel aastal rasestuda. Aga kas seda on võimalik planeerida, kui biopsia näitab novembris ka CIN1? Kas nõuda siis mingit ravi või jälle lihtsalt oodata ja jälgida?

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere, kui uuesti PAP testis CIN I, siis võiks planeerida kolposkoopia uuring koos biopsiaga. Jääb arusaamatuks kas teil oli kolposkoopia tehtud varem või ei ja kas HPV on negatiivne või positiivne. Igaljuhul kui kolposkoopial võetud biopsia näitab ikka CIN I (suure tõenäosusega see taandub), siis on tõesti mõttekoht mida teha. Tegelikult võib ka rasestuda ja jääte jälgimisele ikka jätkuvalt. Palju oleneb HPV vastusest. Kui see on positiivne, siis soovitaks pigem emakakaela konisatiooni. Kui HPV negatiivne, siis konisatsiooni pole mõtet teha kui on CIN I. DRKadastik.