Rasedus ja veritsus 12.05.22 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere,
Olen lapseootel (8+1). Alates hetkest, kui sain teada lapseootsusest on tekkinud probleemid seedimise ja roojamisega. 6ndal nädalal märkasin kahel päeval väljaheites verd ja ka tualettpaber oli määrdunud, roojamine oli valulik ning kahtlustasin haavandit. Vahepeal oli kõik korras ja asi justkui ununenud, kuid taaskord üleeile oli tekkinud kõhulahtisus ja väljaheites oli märgata verd, seekord polnud roojamine valulik. Istuv töö mul pole, kuid kui istun rohkem kui 20min, hakkab sabakont valutama ja püstitõusmine on väga valulik. Päris täpselt ei saagi aru mis minuga toimub ning kas on kõhulahtisus või kõhukinnisus, kuna tualetis käin iga päeva tagant 1x ja siis on kõht lahti. Tean, et mul on ka soole ärritussündroom, kuid enne rasedust midagi sellist ei toimunud. Kas peaksin kahtlustama hemorroide? Kuhu arstile peaksin pöörduma ja kas selline seedehäire võib ka lootele ohtlik olla?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 24-aastane

Rasedatel esineb sageli kõhukinnisust, sest nn rasedushormoonid lõõgastavad emaka lihaskesta ja ka sooleseina. Noortel ja mittesünnitanutel esineb hemorroide harva. Välistada tuleb pärasoole lõhe. Eriarst on (kirurg) proktoloog.
Esmalt pöörduge oma perearstile, kes teab eluanamneesi ja teeb esmased uuringud.
Kindlasti rääkige kaebusest ka ämmaemandale. Lootele soolekaebused ohtu ei põhjusta.
Apteegi käsimüügist võib küsida rasedale sobivaid toidulisandeid. Kasulikud on hellus-bakteriga happepiima tooted ja jogurtid. Külastage loenguid rasedatele.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7